Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
16.11.2005 11:15

Brak numeru NIP a odliczenie VAT

Czy firmie, która dokonała zakupów przed przydzieleniem przez Urząd Skarbowy Numeru Identyfikacji Podatkowej przysługuje odliczenie wynikającego z faktury podatku od towarów i usług?

Podziel się
Dodaj komentarz

Czy firmie, która dokonała zakupów przed przydzieleniem przez Urząd Skarbowy Numeru Identyfikacji Podatkowej przysługuje odliczenie wynikającego z faktury podatku od towarów i usług?

Izba Skarbowa w Katowicach uchylając interpretację Urzędu Skarbowego przychyliła się do zdania podatnika, że możliwość dokonania odliczenia nie zależy od daty przyznania numeru NIP a jedynie od daty złożenia wniosku o rejestrację.

Decyzja z 3 listopada 2005 (Sygnatura PPB1-443/825/2005) dotyczyła nowopowstałej spółki, składającej przed rozpoczęciem działalności zgłoszenie identyfikacyjne (NIP - 2) oraz rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług (VAT - R). Przed otrzymaniem decyzji o nadaniu NIP firma dokonała już pierwszych zakupów wyposażenia biur. Oczywiście, otrzymane od sprzedawców faktury nie mogły zawierać numeru identyfikacyjnego, w związku z czym zwrócono się do Urzędu Skarbowego w Rybniku z wnioskiem o interpretację prawa podatkowego dotyczącego możliwości odliczenia podatku VAT. Pierwsza decyzja skarbówki była dla firmy niekorzystna. Jednak po odwołaniu się od niej do katowickiej Izby Skarbowej podatnik uzyskał jej uchylenie, jako "wydanej z rażącym naruszeniem prawa".

Izba uznała, że zgodnie z obowiązującymi przepisami podmiot rozpoczynający działalność nie musi czekać aż Urząd Skarbowy przydzieli mu numer identyfikacyjny: ma prawo dokonywać pierwszych czynności już od momentu złożenia zgłoszenia rejestracyjnego VAT - R.

Tagi: podatki, vat, firma, nip, wiadomości, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz