Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spółka z o.o.
17.03.2011 09:40

Brak pełnych danych na stronie www grozi grzywną

Strona internetowa spółki z o.o. nie jest obowiązkowa. Decydując się jednak na jej prowadzenie, musimy pamiętać o zamieszczeniu pewnych informacji

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ron Chapple Studios/Dreamstime.com)

Spółki akcyjne mają obowiązek prowadzić stronę internetową. W przypadku pozostałych spółek obowiązku takiego wprawdzie nie ma, co nie znaczy, że prawo nie narzuca im żadnych regulacji.

O tym, że ustawodawca na serio traktuje obowiązki informacyjne spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, o ile zdecydują się one na prowadzenie własnych stron internetowych, świadczy sankcja przewidziana za niedopełnienie tych obowiązków. Okazuje się, że brak koniecznych informacji na stronie www spotka się z negatywnym odbiorem nie tylko ze strony potencjalnych kontrahentów.

Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują bowiem całkiem dotkliwą karę za nieujawnianie danych spółki na jej stronie internetowej, nawet jeśli są one dostępne np. na telefon. Odpowiedzialność ciąży na członkach zarządu.

Jeśli zatem którykolwiek z nich dopuści, by jakakolwiek z wymaganych informacji o spółce nie znalazła się na jej stronie internetowej, grozi mu grzywna w wysokości nawet do 5 tys. złotych.

Przeprowadzanie odpowiednich postępowań i orzekanie kar grzywny leży w gestii sądów rejestracyjnych, tj. sądów gospodarczych.

Co powinno znaleźć się na stronie

W myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych strona internetowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zawierać szereg precyzyjnych informacji: nazwę spółki, jej siedzibę i adres, oznaczenie sądu rejestrowego, w którym przechowywana jest dokumentacja spółki oraz numer, pod którym spółka jest wpisana do rejestru, numer identyfikacji podatkowej (NIP), jak też wysokość kapitału zakładowego (art. 206 § 1 ksh).

Informacje te zapewniają kontrahentom minimum danych o spółce i umożliwiają dalszą jej identyfikację w oparciu o dokumenty gromadzone w Krajowym Rejestrze Sądowym. Regulacja ta ma więc na celu ochronę osób trzecich wchodzących w stosunki ze spółką i zapewnienie prawidłowego toku obrotu gospodarczego, opartego m.in. na uczciwości i rzetelności działań spółek handlowych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t34804.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/spolki;z;o;o;-;od;2012;r;rejestracja;online,75,0,784459.html) Spółki z o.o. - od 2012 r. rejestracja online Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t46852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/kiedy;zarzad;uniknie;odpowiedzialnosci;za;dlug;spolki,249,0,768505.html) Kiedy zarząd uniknie odpowiedzialności za dług spółki? Członkowie zarządu nie odpowiadają za długi wobec kontrahentów, o ile we właściwym czasie złożony był wniosek o upadłość.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t34417.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/zabezpiecznie;danych;osobowych;w;firmie,157,0,761245.html) Zabezpiecznie danych osobowych w firmie Administrator danych musi zadbać o trwałe i skuteczne usunięcie informacji osobowych, gdy ustanie cel do których zostały zgromadzone i przetwarzane.

Autor jest radcą prawnym w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Gdańsku

Tagi: spółka z o.o., wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
CHWP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz