Notowania

Przejdź na
ke
07.12.2011 12:40

Bruksela chce zmian w pozyskiwaniu kapitału przez firmy

Mają polegać na większym udziale kapitału podwyższonego ryzyka oraz ułatwieniach w pozyskiwaniu kredytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Komisja Europejska chce zmiany zasad pozyskiwania funduszy. Chodzi o zwiększenie kapitału podwyższonego ryzyka dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz ułatwienie dostępu do kredytów. Nowe gwarancje finansowe ze strony Brukseli sięgną 1,4 mld euro.

Na zdjęciu Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

_ W kontekście obecnego kryzysu, którego szczególną cechą jest spadek udzielania pożyczek i kredytów w gospodarce realnej, takie przedsiębiorstwa mają coraz większe trudności z dostępem do pożyczek - _ czytamy w komunikacje KE. Z tego powodu Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz propagowania lepszego dostępu do finansowania dla firm. Obejmuje ona między innymi zwiększenie wsparcia finansowego z unijnego budżetu i Europejskiego Banku Inwestycyjnego, oraz wniosek w sprawie rozporządzenia ustanawiającego jednolite zasady wprowadzania na rynek funduszy kapitału podwyższonego ryzyka.

Nowe rozporządzenie ułatwi inwestorom dysponującym kapitałem venture pozyskanie środków finansowych w całej Europie, z korzyścią dla przedsiębiorstw rozpoczynających działalność.

Podejście jest proste: po spełnieniu szeregu wymagań wszyscy kwalifikujący się zarządzający funduszami mają możliwość pozyskiwania kapitału w ramach _ Europejskiego funduszu kapitału podwyższonego ryzyka _ w całej UE. Nie będą oni już musieli spełniać skomplikowanych wymogów, które różnią się w zależności od państwa członkowskiego. Poprzez wprowadzenie jednolitego zbioru przepisów fundusze kapitału podwyższonego ryzyka staną się bardziej atrakcyjne dla inwestorów, dzięki czemu będzie można zaangażować w nie więcej kapitału i będą one większe.

W ramach uzupełnienia środków przedstawionych w zeszłym tygodniu, obejmujących między innymi nowe gwarancje finansowe w wysokości 1,4 mld euro w ramach Programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i MŚP (COSME (2014-2020) - IP/11/1476), Europejski Bank Inwestycyjny będzie kontynuował swoją działalność w zakresie udzielania pożyczek w niezmiennym tempie, a ich wartość będzie niemal równa poziomowi z 2011 roku, to jest 10 mld euro.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Antonio Tajani, odpowiedzialny za sprawy przedsiębiorstw i polityki przemysłowej, powiedział - _ W naszym planie działania podkreślamy, że Europa robi wszystko, by poprawić dostęp MŚP do finansowania. Dążymy do wzmocnienia unijnych instrumentów finansowych na rzecz firm oraz do poprawy ich dostępu do rynków finansowania. _

_ - Potrzebujemy więcej kapitału podwyższonego ryzyka w Europie _ - powiedział komisarz ds. rynku wewnętrznego, Michel Barnier. _ Przy pomocy kapitału podwyższonego ryzyka przedsiębiorstwa staną się bardziej innowacyjne i konkurencyjne, co stworzy z nich europejskie firmy przyszłości. Aby wspierać najbardziej obiecujące nowe przedsiębiorstwa, fundusze kapitału podwyższonego ryzyka muszą stać się większe i bardziej zróżnicowane pod względem dokonywanych przez nie inwestycji. Dzisiejsze wnioski przyczynią się do rozwoju tego wschodzącego rynku - tłumaczył . _

O pozyskiwaniu kapitału czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;zdobyc;pieniadze;na;dzialalnosc;gospodarcza,103,0,968295.html) Jak zdobyć pieniądze na działalność gospodarczą? Finansowanie raczkującego biznesu to problem, który spędza sen z powiek wielu początkującym przedsiębiorcom. Oto osiem sposobów na uzyskanie finansowego wsparcia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/137/t176521.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ich;decyzje;moga;i;ciebie;drogo;kosztowac,228,0,945380.html) Ich decyzje mogą i Ciebie drogo kosztować Gra toczy się o 2 biliony euro. Czy to wystarczy, żeby uratować unię walutową?

_ _

Tagi: ke, porady prawne, unia, prawo, wiadmości, msp, czołówki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, baza wiedzy, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz