Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
komisja europejska
19.11.2013 20:41

Bruksela za ułatwieniami ws. drobnych roszczeń wobec firm zagranicznych

Skargi będzie można składać przez e-mail.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xavier Hape/CC/Wikipedia)

Komisja Europejska opowiedziała się za umożliwieniem konsumentom oraz małym i średnim firmom szerszego korzystania z europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń w ich sporach z kontrahentami zagranicznymi.

W tym celu Komisja zaproponowała, by postępowanie to było dopuszczalne w przypadku roszczeń wartości do 10 tys. euro, podczas gdy obecna górna granica wynosi tutaj 2 tys. euro. Skorzystałyby na tym zwłaszcza małe przedsiębiorstwa, gdyż na razie jedynie 20 proc. roszczeń zgłaszanych przez firmy wobec ich partnerów zagranicznych opiewa na kwoty poniżej 2 tys. euro.

Jak się ocenia, w przypadku podwyższenia tego progu co drugi pozew o drobne roszczenia będzie pochodził od firm, a nie od osób fizycznych.

Jak argumentuje KE, rozwiązanie takie pozwoli zaoszczędzić na kosztach sądowych oraz skrócić czas trwania postępowań. Ponadto większa niż dotąd liczba roszczeń będzie kwalifikowana jako "transgraniczne". Osoby występujące z powództwem będą to mogły uczynić poprzez wysłanie e-maila, a dopuszczalna górna granica kosztów sądowych ma wynosić 10 proc. wartości sporu. Ustalona minimalna kwota opłaty za rozpatrzenie pozwu to 35 euro.

Postępowanie o wynikające z prawa cywilnego i handlowego drobne roszczenia między partnerami z różnych państw UE wprowadzono w 2007 roku. Prowadzone jest ono w formie pisemnej, powód musi tylko wypełnić odpowiednie formularze. Nie dokonuje się przesłuchań przed sądem, a ważność orzeczonych wyroków rozciąga się na całą Unię Europejskiej.

Według unijnych władz pozwoliło to zmniejszyć koszty sądowe w tego rodzaju sprawach o 40 proc. i skrócić średni czas postępowania z blisko dwóch i pół roku do pięciu miesięcy.

By zaproponowane przez KE zmiany weszły w życie, muszą je jeszcze zatwierdzić Parlament Europejski i państwa członkowskie UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska pod ogniem krytyki z Brukseli. Za finanse Zmiany w OFE - jak podkreśla Komisja Europejska - nie gwarantują redukcji deficytu w kolejnych latach.
Bruksela będzie pomagać w szukaniu pracy Fundusz pozwala finansować pomoc zwalnianym pracownikom w zwiększaniu swoich szans na rynku pracy.
Nadużycia w Brukseli na prawie 400 mln euro Komisja Europejska zaproponowała już utworzenie Prokuratury Europejskiej, która miałaby zajmować się przestępstwami godzącymi w budżet UE.
Tagi: komisja europejska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, unia, prawo, wiadmości, msp, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz