Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cameron spotakł się z Tuskiem. Zamierza pomóc europejskim firmom

0
Podziel się:

- Kluczowe jest zmniejszanie biurokracji i tworzenie miejsc pracy. Tego potrzebujemy w całej UE - mówił brytyjski premier.

Cameron spotakł się z Tuskiem. Zamierza pomóc europejskim firmom
(AP/Fotolink/East News)
bEDRhtvp

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron rozmawiał dziś z Donaldem Tuskiem na temat ograniczania biurokracji w UE i zmniejszania obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Premier Cameron zaapelował o zmniejszenie biurokracji w całej UE i o pomoc firmom w tworzeniu miejsc pracy. Mówił o tym na spotkaniu tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE w Brukseli. Do apelu przyłączyła się Polska.

- _ Kluczowe jest zmniejszanie biurokracji i pomaganie firmom w tworzeniu miejsc pracy i rozwoju. Tego potrzebujemy w całej UE _ - powiedział Cameron. - _ Ze mną do Brukseli przyjechali najlepsi eksperci od biznesu, by rozmawiać o przepisach, które możemy ograniczać, o pracy, którą możemy z Komisją Europejską wykonać, by pomóc firmom, aby stawały się konkurencyjne _ - dodał.

bEDRhtvr

Przedstawicielstwo Polski przy UE oświadczyło w komunikacie, że - zdaniem biznesu - szczególnie _ nie ma potrzeby przyjmowania na poziomie UE prawa dotyczącego wydobycia gazu łupkowego. Polska od wielu lat zabiega o ograniczenie wynikających z prawa UE kosztów dla przedsiębiorstw _ - głosi komunikat.

Tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad Rady Europejskiej premier Donald Tusk spotkał się m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i Cameronem. W rozmowach na temat ograniczania biurokracji w UE i zmniejszania obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw uczestniczyli też premierzy Włoch, Estonii, Szwecji, Holandii i Finlandii.

Biurokracja to niejedyny problem Unii

Obrady szczytu UE zdominuje jednak temat nielegalnej imigracji, wprowadzony do programu po niedawnej tragedii u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusy, gdzie zatonął statek z kilkuset nielegalnymi imigrantami z Afryki Północnej. Włoski premier Enrico Letta, wspierany przez szefów rządów krajów południowej części UE, zażąda od pozostałych członków _ 28 _ większej solidarności i dodatkowych środków na ochronę granic morskich oraz opiekę nad imigrantami.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m35146.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tusk;ocenil;camerona;wystapienie;w;99;proc;na;uzytek;wewnetrzny,100,0,1239140.html) *Brytyjczycy poza Unią? Tusk ocenił Camerona * -_ 99 proc. wystąpienia premiera Davida Camerona na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w UE jest na użytek wewnętrzny _ - ocenił premier Donald Tusk. Według źródeł dyplomatycznych UE chce jednak poprawić działanie _ istniejących instrumentów _ ochrony granic, zamiast tworzyć nowe. Nie należy się również spodziewać zgody na jakiekolwiek zmiany w polityce imigracyjnej UE, w tym w rozporządzeniu Dublin II, stanowiącym, że to państwo członkowskie, gdzie nielegalny imigrant przekroczył granicę UE, jest odpowiedzialne za rozpatrzenie jego wniosku o azyl.

bEDRhtvx

Ponadto w drugim dniu obrad przywódcy państw UE potwierdzą wolę podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą na szczycie w Wilnie. Ponownie podkreślą przy tym konieczność spełnienia przez Kijów wszystkich postawionych przez Unię warunków, w tym rozwiązania sprawy byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, odbywającej karę więzienia. Jest to najpoważniejsza przeszkoda dla podpisania umowy.

W ocenie UE opozycyjna polityk jest symbolem wybiórczego stosowania prawa przez władze w Kijowie wobec przeciwników politycznych i powinna zostać uwolniona przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej.

Liderzy potwierdzą też swą gotowość do parafowania umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią i Gruzją na szczycie w Wilnie, jeśli kraje te spełnią postawione przez UE warunki, oraz zamiar podpisania tych umów do jesieni 2014 roku.

Unia na podsłuchu

Pierwszy dzień obrad szczytu UE przesłoniły w czwartek doniesienia, że niemiecka kanclerz Angela Merkel była celem inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Na konferencji prasowej w nocy z czwartku na piątek szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że te informacje wywołały _ głębokie zaniepokojenie _ Europejczyków.

bEDRhtvy

Przywódcy poparli pomysł Francji i Niemiec, które chcą rozmawiać z USA, aby do końca roku wyjaśnić zasady działania służb wywiadowczych. Inicjatywę tę poparli przywódcy pozostałych państw UE.

Pomimo skandalu związanego z inwigilacją osłabiono na szczycie UE zapisy dotyczące planów reformy przepisów o ochronie danych osobowych, które mają objąć także firmy spoza Europy. Stało się tak na skutek oporu Brytyjczyków. W pierwotnym projekcie wniosków mowa była o przyjęciu reformy w przyszłym roku, zaś w ostatecznej wersji mowa jest o początku 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykański fundusz skarży się na Polskę Trybunał Sprawiedliwości UE bada, czy zagraniczne fundusze inwestycyjne powinny płacić w Polsce podatek od dywidendy.
Polska zdaniem Barroso jest kluczowym graczem w UE - _ Polsce Europa się nie znudziła _- zapewnił goszczącego w Warszawie Jose Manuela Barroso premier Donald Tusk.
To jest bat na niepłacących w terminie Nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ma zmniejszyć opóźnienia w płatnościach między firmami.
bEDRhtvS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)