Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Cameron spotakł się z Tuskiem. Zamierza pomóc europejskim firmom

Cameron spotakł się z Tuskiem. Zamierza pomóc europejskim firmom

Fot. AP/Fotolink/East News
Premier Wielkiej Brytanii David Cameron rozmawiał dziś z Donaldem Tuskiem na temat ograniczania biurokracji w UE i zmniejszania obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Premier Cameron zaapelował o zmniejszenie biurokracji w całej UE i o pomoc firmom w tworzeniu miejsc pracy. Mówił o tym na spotkaniu tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE w Brukseli. Do apelu przyłączyła się Polska.

- Kluczowe jest zmniejszanie biurokracji i pomaganie firmom w tworzeniu miejsc pracy i rozwoju. Tego potrzebujemy w całej UE - powiedział Cameron. - Ze mną do Brukseli przyjechali najlepsi eksperci od biznesu, by rozmawiać o przepisach, które możemy ograniczać, o pracy, którą możemy z Komisją Europejską wykonać, by pomóc firmom, aby stawały się konkurencyjne - dodał.

Przedstawicielstwo Polski przy UE oświadczyło w komunikacie, że - zdaniem biznesu - szczególnie nie ma potrzeby przyjmowania na poziomie UE prawa dotyczącego wydobycia gazu łupkowego. Polska od wielu lat zabiega o ograniczenie wynikających z prawa UE kosztów dla przedsiębiorstw - głosi komunikat.

Tuż przed rozpoczęciem drugiego dnia obrad Rady Europejskiej premier Donald Tusk spotkał się m.in. z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i Cameronem. W rozmowach na temat ograniczania biurokracji w UE i zmniejszania obciążeń dla małych i średnich przedsiębiorstw uczestniczyli też premierzy Włoch, Estonii, Szwecji, Holandii i Finlandii.

Biurokracja to niejedyny problem Unii

Obrady szczytu UE zdominuje jednak temat nielegalnej imigracji, wprowadzony do programu po niedawnej tragedii u wybrzeży włoskiej wyspy Lampedusy, gdzie zatonął statek z kilkuset nielegalnymi imigrantami z Afryki Północnej. Włoski premier Enrico Letta, wspierany przez szefów rządów krajów południowej części UE, zażąda od pozostałych członków 28 większej solidarności i dodatkowych środków na ochronę granic morskich oraz opiekę nad imigrantami.

Czytaj więcej Brytyjczycy poza Unią? Tusk ocenił Camerona - 99 proc. wystąpienia premiera Davida Camerona na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w UE jest na użytek wewnętrzny - ocenił premier Donald Tusk. Według źródeł dyplomatycznych UE chce jednak poprawić działanie istniejących instrumentów ochrony granic, zamiast tworzyć nowe. Nie należy się również spodziewać zgody na jakiekolwiek zmiany w polityce imigracyjnej UE, w tym w rozporządzeniu Dublin II, stanowiącym, że to państwo członkowskie, gdzie nielegalny imigrant przekroczył granicę UE, jest odpowiedzialne za rozpatrzenie jego wniosku o azyl.

Ponadto w drugim dniu obrad przywódcy państw UE potwierdzą wolę podpisania umowy stowarzyszeniowej między Unią Europejską a Ukrainą na szczycie w Wilnie. Ponownie podkreślą przy tym konieczność spełnienia przez Kijów wszystkich postawionych przez Unię warunków, w tym rozwiązania sprawy byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko, odbywającej karę więzienia. Jest to najpoważniejsza przeszkoda dla podpisania umowy.

W ocenie UE opozycyjna polityk jest symbolem wybiórczego stosowania prawa przez władze w Kijowie wobec przeciwników politycznych i powinna zostać uwolniona przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej.

Liderzy potwierdzą też swą gotowość do parafowania umowy stowarzyszeniowej z Mołdawią i Gruzją na szczycie w Wilnie, jeśli kraje te spełnią postawione przez UE warunki, oraz zamiar podpisania tych umów do jesieni 2014 roku.

Unia na podsłuchu

Pierwszy dzień obrad szczytu UE przesłoniły w czwartek doniesienia, że niemiecka kanclerz Angela Merkel była celem inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA). Na konferencji prasowej w nocy z czwartku na piątek szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy powiedział, że te informacje wywołały głębokie zaniepokojenie Europejczyków.

Przywódcy poparli pomysł Francji i Niemiec, które chcą rozmawiać z USA, aby do końca roku wyjaśnić zasady działania służb wywiadowczych. Inicjatywę tę poparli przywódcy pozostałych państw UE.

Pomimo skandalu związanego z inwigilacją osłabiono na szczycie UE zapisy dotyczące planów reformy przepisów o ochronie danych osobowych, które mają objąć także firmy spoza Europy. Stało się tak na skutek oporu Brytyjczyków. W pierwotnym projekcie wniosków mowa była o przyjęciu reformy w przyszłym roku, zaś w ostatecznej wersji mowa jest o początku 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykański fundusz skarży się na Polskę
Trybunał Sprawiedliwości UE bada, czy zagraniczne fundusze inwestycyjne powinny płacić w Polsce podatek od dywidendy.
Polska zdaniem Barroso jest kluczowym graczem w UE
- Polsce Europa się nie znudziła - zapewnił goszczącego w Warszawie Jose Manuela Barroso premier Donald Tusk.
To jest bat na niepłacących w terminie
Nowa ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, ma zmniejszyć opóźnienia w płatnościach między firmami.

prawo, firmy, unia europejska, tusk, biurokracja, cameron
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
bukajj2
31.61.138.* 2013-11-03 22:09
No znalazł sobie akurat partnera , a na dodatek cała ta zgrają rządzących w europie nie ma pojęcia o czym mówią , żadnej koncepcji tylko takie trucie że coś trzeba zrobić dla małych i średnich firm , ale co pewnie obniżyć składki ZUS-u o 10 zł ?????,[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]
unia
77.113.31.* 2013-10-31 14:09
Dwóch speców od naprawiania Unii się spotkało. :)))
dr Myduj
83.29.98.* 2013-10-25 17:24
FBI, prowadząc śledztwo w sprawie interesów korupcyjnych amerykańskiego koncernu, odkryło, że korumpował on polskich lekarzy, ordynatorów i dyrektorów szpitali. W sprawie zatrzymano już Bożenę W., dyrektor dwóch łódzkich szpitali.
A o korupcji pol;itykowe sza !!
Zobacz więcej komentarzy (10)