Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polska idzie w ślady Bułgarii, Hiszpanii i Włoch. Koniec z akcyzą dla małych i średnich producentów cydru

Polska idzie w ślady Bułgarii, Hiszpanii i Włoch. Koniec z akcyzą dla małych i średnich producentów cydru

Rezygnacja z akcyzy ma być dodatkowym impulsem dla przemysłu jabłkowego Fot. Lee Royal/Flickr (CC BY-NC-ND 2.0)
Rezygnacja z akcyzy ma być dodatkowym impulsem dla przemysłu jabłkowego

Chcemy zrezygnować z poboru akcyzy od małych i średnich producentów cydru - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem może to być dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji jabłek w Polsce.

- Nasz narodowy trunek, ale jeszcze mało popularny, jakim jest cydr, ma szansę być bardziej popularny, bo chcemy dla mniejszych i średnich producentów zrezygnować z pobierania akcyzy - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Ministerstwo Rozwoju poinformowało w środowym komunikacie, że Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Podobne rozwiązania - jak zaznaczono - już teraz obowiązują w wielu krajach UE - Bułgarii, Chorwacji, na Cyprze, w Hiszpanii, Luksemburgu, Portugalii, Rumunii, Słowenii i we Włoszech.

Zobacz też: Rynek alkoholi w Polsce. Co najchętniej piją Polacy?


 

Wcześniej Morawiecki spotkał się producentami jabłek: odwiedził gospodarstwo rolne Ewy i Andrzeja Mrozów w Kozietułach koło Grójca oraz firmę Świeży Owoc.

Minister podkreślił, że przetwórstwo rolno-spożywcze "to wielka nadzieja polskiej gospodarki i polskiego eksportu".

- Mamy tu do czynienia z dynamicznym rozwojem polskich firm - dodał.

Polska jest największym producentem jabłek w Europie. W tym roku planowana produkcja ma wynieść 3 mln ton, podczas gdy w ubiegłym roku wyprodukowaliśmy ok. 4 mln ton tych owoców. Tegoroczne mniejsze zbiory są skutkiem wiosennych przymrozków.

Polska eksportuje około jednej czwartej zbiorów jabłek, najwięcej na Białoruś. W sezonie 2016/2017 za granicę sprzedaliśmy 1,09 mln ton, czyli o 11 proc. więcej niż w poprzednim sezonie.

mf, budżet, gospodarka, rolnictwo, akcyza, żywność, napoje, morawiecki, krótka, cydr, przetwórstwo
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
kosa
2018-08-31 12:12
Prawdziwa wasza "dobra zmiana" to jest zła zmiana, bo wy "dajecie" 500+ (nota bene nasze 500 zł) a z drugiej strony przykręcacie śrubę przedsiębiorcom i 1-osobowową działalnością gospodarczą zabierając im od nowego roku możliwość odliczania od podatku kosztów utrzymania samochodu ! (łaskawie tylko 50%). Hipokryzja i bezczelność rządu.
ipik
2017-11-19 12:38
Oj morawiecki----duzy CYDR bedzie nie zadowolony.....a swoja droga kazdy rolnik powinien produkowac bimber , byle go tylko zgłosił w urzedzie!
I tak odkrywamy wolność po epoce demokracji ;).
W
2017-11-19 12:00
No i słusznie panie premierze. Musimy iść do przodu.
Pokaż wszystkie komentarze (23)