Notowania

Czy można oddać księgi rachunkowe?

Księgowa spółki cywilnej nie ma prawa przekazać ksiąg rachunkowych spółce-matce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Agnieszka Pastuszak - Maksim/Dreamstime.com)

Dokumentacja księgowa jest, zgodnie z art. 551 pkt 9 kodeksu cywilnego, immanentną częścią przedsiębiorstwa. Powołując się na ten przepis nie można jednak zażądać od osoby, odpowiedzialnej za przechowywanie ksiąg rachunkowych spółki cywilnej oddania ich nowemu właścicielowi - wynika z interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB1/415-389/09-2/ES).

Zgodnie z interpretacją, obowiązków wynikających z prawa podatkowego nie można przenieść na inny podmiot umową cywilnoprawną - a taka była umowa, dotycząca kupna spółki cywilnej przez spółkę z o.o.

* [ Dzięki audytowi można zaoszczędzić ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/dzieki;audytowi;mozna;zaoszczedzic,7,0,492295.html )
* [ 5 lat więzienia za brak ksiąg rachunkowych ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/prawop/artykul/5;lat;wiezienia;dla;prezesa;za;brak;ksiag;rachunkowych,249,0,496889.html )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )

W spółce cywilnej, choć jest ona odrębnym podmiotem gospodarczym, płatnikami podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy. Organ podatkowy ma prawo w każdej chwili zażądać od osoby, wskazanej jako odpowiedzialna za przechowywanie ksiąg, okazania ich do kontroli.

_ Dodatkowym argumentem za obowiązkiem przechowywania ksiąg przez podatnika jest odpowiedzialność karna- skarbowa z art. 60 § 2 ustawy z dnia 10.09.1999 r. kodeks kamy skarbowy _ - czytamy w interpretacji.

Przepis, do którego odnosi sie tu organ skarbowy, dotyczy odpowiedzialności za przechowywanie ksiąg we wskazanym w dokumentach firmy miejscu:

_ Kto wbrew obowiązkowi nie przechowuje księgi w miejscu wykonywania działalności lub w miejscu wskazanym przez podatnika jako jego siedziba, przedstawicielstwo lub oddział, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu lub innemu uprawnionemu podmiotowi - w miejscu określonym w umowie z biurem rachunkowym lub w miejscu wskazanym przez kierownika jednostki, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. _

Tagi: księgi rachunkowe, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz