Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Działalność gospodarcza nie dla wszystkich?

Czy przedsiębiorca, którego zakład świadczy usługi malarskie prowadzi działalność gospodarczą? Wedle proponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Czy przedsiębiorca, którego zakład świadczy usługi malarskie prowadzi działalność gospodarczą? Wedle proponowanej przez rząd nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - nie.

Zaplanowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych miały ograniczyć możliwość korzystania z podatku liniowego w przypadkach coraz bardziej popularnego samozatrudnienia. Poprzez ograniczenie możliwości opłacania podatku dochodowego według 19% stawki liniowej rząd zamierzał też zwiększyć ochronę prawną pracowników i zmniejszyć ilość przypadków, w których pracodawca zamiast umowy o pracę proponuje zatrudnionemu założenie własnej firmy.

Dlatego też w nowelizacji znalazła się nowa definicja działalności gospodarczej, wyłączająca firmy, które:

1)nie ponoszą odpowiedzialności wobec osób trzecich, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych - co powoduje, że każda relacja gospodarcza typu „wykonawca-podwykonawca” nie będzie się mieścić w pojęciu działalności gospodarczej po stronie podwykonawcy;

2)wykonują czynności zlecone pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego - wyklucza np. w kontrakty w budownictwie;

3)nie ponoszą ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością - co stanowi pojęcie nieostre i niejednoznaczne; zawsze można po stronie zleceniobiorcy określić jakiś poziom ryzyka gospodarczego.

Zmiana definicji działalności gospodarczej, mająca wyeliminować samozatrudnienie jest niejasna i bez racjonalnego uzasadnienia reguluje poprzez rozwiązania podatkowe to, co zostało już uregulowane w Kodeksie Pracy.

Zawiera on stosowne rozwiązania zakazujące między innymi zastępowania umów o pracę inną umową, a w obowiązującym prawie istnieją instrumenty aby skutecznie dochodzić swych praw, jeśli pracodawca je naruszył.

Tagi: działaność, gospodarcza, wiadomości, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki, zarzadzanie
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz