Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

E-deklaracje: kłopot zamiast ułatwień

0
Podziel się:

Szumnie zapowiadane e-deklaracje okazały się dla przedsiębiorców mało atrakcyjne.

E-deklaracje: kłopot zamiast ułatwień

Spośród około siedmiu tysięcy dwustu spółek uprawnionych do skorzystania z rozliczania się z niektórych podatków przez internet z możliwości tej skorzystało zaledwie 313. Najprawdopodobniej firmy nie decydują się na razie na e-deklaracje przede wszystkim dlatego, że ich wysyłanie wymaga wcześniejszego kupna systemu obsługującego podpisy elektroniczne.

ZOBACZ TAKŻE:
E-deklaracje (nie) od dziś Taki zakup to koszt około 600 złotych rocznie, pomijając konieczność przeszkolenia osób, które miałyby go w przedsiębiorstwie obsługiwać. A i tak e-deklaracje odejmą księgowym bardzo niewiele obowiązków, zważywszy, że tymczasem rozporządzenie Ministerstwa Finansów przewiduje możliwość składania tą drogą jedynie dwunastu rodzajów deklaracji. Pozostałe nadal wypełniać trzeba w wersji papierowej i dostarczać do urzędu osobiście lub pocztą.

Ponieważ większość deklaracji podatkowych składane jest w tych samych terminach, księgowy korzystający z e-deklaracji do grudnia 2006 musiał, przykładowo, wypełnić i przesłać dokument elektroniczny w sprawie podatku od dochodów zatrudnianych pracowników i, w tym samym czasie, dostarczyć papierową deklarację o przychodach uzyskanych przez spółkę. W praktyce więc, mimo korzystania z systemu rozliczeń elektronicznych e-POLTAX, wizyty w Urzędzie Skarbowym uniknąć nie mógł. Ponieważ w dużych firmach - a tylko takie uzyskały do tej pory prawo do korzystania z e-POLTAXU - deklaracje podatkowe zazwyczaj wydrukować można automatycznie z używanego na co dzień programu księgowego, konieczność wypełniania ich osobno w e-POLTAKSIE była raczej dodatkowym utrudnieniem, a nie ułatwieniem w księgowości.
ZOBACZ TAKŻE:
Wygoda dla bogaczy
Jak twierdzi Agnieszka Rzeźnicka, z Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego, w połowie grudnia Ministerstwo Finansów zaniepokoiło się niewielkim zainteresowaniem, jakie wzbudził wprowadzany system. Dlatego też urzędy wysyłały do podatników, którzy spełniali kryteria przystąpienia do systemu e-POLTAX informacje, prośbę o zgłaszanie problemów oraz propozycję zorganizowania specjalnych spotkań informacyjnych. Odpowiedział im jednak tylko jeden "duży podatnik" z województwa dolnośląskiego, informując, że zamierza wprowadzić e-deklaracje od lutego, kiedy to w systemie dostępne będzie już 30 formularzy.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)