Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
E-faktury jednak atrakcyjne?

E-faktury jednak atrakcyjne?

Fot. Money.pl/Tomasz Brankiewicz

Duże firmy zaczynają doceniać możliwość wystawiania faktur w formie elektronicznej.

Rozporządzenie ministra finansów, które pozwala na wystawianie i przesyłanie faktur online, weszło w życie w sierpniu 2005 r. - przypomina Rzeczpospolita. Zakłada ono, że e-faktury wywołują takie same skutki prawne jak faktury papierowe.

Przez długi czas zainteresowanie e-fakturami nie było zbyt wielkie. Wynikało ono m.in. z tego, że przedsiębiorstwo może wystawiać i przesyłać faktury drogą elektroniczną, pod warunkiem że uzyska wcześniej zgodę każdego z kontrahentów. Warunek ten najłatwiej spełnić firmom, które mają stałych poddostawców. Przepisy stanowią też, że e-faktury muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu. Zapewnia on najwyższy poziom bezpieczeństwa, jednak ten rodzaj e-podpisu przypisany do jednej osoby kosztuje 300 zł. Większe firmy muszą zakupić ich większą ilość - wylicza gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

Mimo to coraz więcej firm decyduje się na wystawianie faktur elektronicznych, bo to przynosi oszczędności. Robią to m.in. sieci handlowe oraz branża telekomunikacyjna.

Małe i średnie firmy interesują się tą formą rozliczeń, jednak w większości na rozliczanie przez internet decydują się przede wszystkim duże firmy.

Rząd pracuje nad zmianą przepisów dotyczących podpisu elektronicznego. Według ekspertów dobrym rozwiązaniem byłoby przyjęcie zwykłego podpisu elektronicznego jako gwarancji autentyczności i integralności e-faktur - czytamy w dzienniku.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
GALL ANONIM
85.221.168.* 2008-07-06 21:28
I jeszcze jedna często powtarzana nieścisłość - podpis elektroniczny kosztuje około 65zł / rok, a reszta to koszt wejścia - zakup urządzenia i oprogramowania. Pewnie, że koszt istnieje, ale 300,- to nawet dla małej firmy nie jest wielki koszt, a korzyści z braku potrzeby stania w kolejkach, załatwiania spraw nie tylko w godz. 7-15 są naprawdę dla wielu osób istotne (np. jak pracują na etacie i oprócz tego mają biznes).
GALL ANONIM
85.221.168.* 2008-07-06 21:12
Jak dla mnie to jakaś ściema w tym artykule. Nie słyszałem jeszcze żeby ktoś stosował na dużą skalę faktury z kwalifikowanym podpisem elektronicznym. W praktyce funkcjonują tylko faktury w standardzie EDI, a one podlegają innym zasadom - bez podpisu kwalifikowanego...