Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Koniec lewych zwolnień? Pracodawcy łatwiej sprawdzą chorego pracownika

121
Podziel się:

Pracodawcy łatwiej będą mogli skontrolować pracowników na zwolnieniu lekarskim. Takie ułatwienie mają zapewnić elektroniczne zwolnienia, które od lipca przyszłego roku zupełnie wyprą te papierowe. ZUS liczy, że zmiany pomogą w walce z “lewymi” L4.

Papierowe zwolnienia można stosować do końca czerwca 2018 roku. Od 1 lipca 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.
Papierowe zwolnienia można stosować do końca czerwca 2018 roku. Od 1 lipca 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Pracodawcy łatwiej będą mogli skontrolować pracowników na zwolnieniu lekarskim. Takie ułatwienie mają zapewnić elektroniczne zwolnienia, które od lipca przyszłego roku zupełnie wyprą te papierowe. ZUS liczy, że zmiany pomogą w walce z "lewymi” L4.
Lekarze mogą wystawiać elektroniczne zwolnienia lekarskie, nazywane e-ZLA, od początku zeszłego roku. Nie oznacza to jednak, że dotychczasowe papierowe zwolnienia zniknęły. Można je stosować do końca czerwca 2018 roku. Od 1 lipca 2018 r. będą wystawiane wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Elektroniczne zwolnienie trafia do ZUS, a Zakład przekazuje je pracodawcy chorego nie później, niż następnego dnia po otrzymaniu. To spore udogodnienie dla pracownika, bo nie musi dostarczać zwolnienia pracodawcy. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie muszą przekazywać zwolnienia do ZUS. Innymi słowy, nie trzeba podczas choroby czy opieki np. nad chorym dzieckiem jechać do pracy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie zwolnienia rodzinę czy znajomych.

Zobacz także: Zobacz też: Zwolnienia lekarskie. ZUS wyłapał oszustów na 100 mln zł

Jednocześnie pracodawca szybko otrzyma informację o wystawieniu zwolnienia i samo zwolnienie. ZUS liczy, że to pomoże w walce z "lewymi” L4, ponieważ pracodawca będzie złożyć wniosek o kontrolę zwolnienia.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz wskazuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że skontrolowanie elektronicznego zwolnienia będzie możliwe tuż po jego wystawieniu. Dodaje, że dzisiaj większość zwolnień to zwolnienia krótkie - do 7 dni.

Przedsiębiorcy muszą założyć profil na platformie usług elektronicznych ZUS. Inaczej lekarz nie będzie mógł wystawić zwolnienia, a pracodawca go otrzymać. Profil należy założyć do 1 lipca.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(121)
gość
6 lat temu
Z tej kasy nikt nie skorzysta a pewnie pójdzie do Torunia
ja
6 lat temu
A JAK PRACOWNIK SPRAWDZI PRACODAWCE CZY PLACI WSZYSTKIE SKLADKI?
yhtshtfh
6 lat temu
To nie sciagajcie pieniędzy na nic oddac wszystkie składki i nie bedzie wiecznego biadolenia dorobilismy sie smierdzącego zgniłego kapitalizmu to im pasuje tylko Robotnicy zostali oszukani
asi
6 lat temu
A co z sędziami złodziejami na chorobowym
dowci
6 lat temu
Pytanie zasadnicze. Jaką rolę odgrywają lekarze, którzy wystawiają L4 skoro jak wynika z tych wypowiedzi wystawiane są na wniosek pracownika. A może by tak zatrudnić urzędnika, który będzie wystawiał L4 zamiast lekarza, było by taniej. Paranoja. Powinno się zabrać za lekarzy, którzy wystawiają L4 bez żadnego objawu choroby ale za 20 czy 50 zł i tu jest pies pogrzebany. Owszem lekarz też człowiek i może na wszelki wypadek dać zwolnienie ale są sytuacje gdzie gołym okiem widać, że to nadużycie czy przestępstwo i tu lekarza powinno się pociągnąć do odpowiedzialności. Może nie karać nie wiadomo jak ale walnąć mu z 5000 grzywny to by się bali i problem by zniknął w mig.
...
Następna strona