Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
fiskus
19.06.2012 09:14

Egzekucja fiskusa nie musi objąć komputera

Część firmowego majątku możemy ochronić przed egzekucją na poczet spłaty zaległości podatkowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(sqback/cc/sxc.hu)

Fiskus przeprowadzając egzekucję zaległości podatkowych może dokonać zajęcia komputera. Zostawić musi jednak taki komputer, który służy do pracy wykonywanej osobiście.

Egzekucja z majątku podatnika to jeden ze środków przymusu, pozwalający na wyegzekwowanie długów podatkowych, w sytuacji, gdy wszystkie inne próby skłonienia niezdyscyplinowanego podatnika do uregulowania zaległych zobowiązań okazały się nieskuteczne. Ostatecznością w takim przypadku jest zajęcie przedmiotów składających się na majątek ruchomy. Podatnik powinien jednak pamiętać, że przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wyszczególniają przedmioty, które nie podlegają egzekucji.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że podstawowym kryterium, na podstawie którego ustalona została lista rzeczy nieobjętych egzekucją na pokrycie długów, jest związek danego przedmiotu z zapewnieniem podstawowego minimum egzystencji nie tylko dla podatnika obciążonego nieuregulowanymi zobowiązaniami podatkowymi, ale również dla członków jego rodziny.

Zgodnie z artykułem 8 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucji nie podlegają między innymi:

  • zapasy żywności i opału, niezbędne dla zobowiązanego i będących na jego utrzymaniu członków rodziny na okres 30 dni,
  • pieniądze w kwocie 760 zł,
  • przedmioty niezbędne do pełnienia służby przez zobowiązanego lub do wykonywania przez niego zawodu,
  • narzędzia i inne przedmioty niezbędne do pracy zarobkowej wykonywanej osobiście przez zobowiązanego, z wyłączeniem środka transportu, oraz surowce niezbędne do tej pracy na okres 7 dni.

Z drugiej jednak strony ustawodawca wyszczególnił na kartach ustawy również spis przedmiotów, które nie mogą być traktowane jako konieczne dla zapewnienia niezbędnego minimum, co w konsekwencji skutkuje brakiem możliwości wyłączenia ich spod egzekucji majątku podatnika. Należą do nich w szczególności dzieła sztuki, futra ze skór szlachetnych, urządzenia elektroniczne służące do odtwarzania obrazu i dźwięku, jeżeli od roku ich produkcji nie minęło więcej niż 5 lat.

Co więcej, na liście przedmiotów traktowanych jako zbytek znalazła się również pozycja, wskazująca jednoznacznie, iż jako przedmiot niezbędny zobowiązanemu, jak i członkom jego rodziny z zasady nie traktuje się komputerów i innych urządzeń peryferyjnych. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli komputer jest niezbędny podatnikowi do wykonywanej przez niego osobiście pracy zarobkowej. Może to być zarówno komputer wykorzystywany w jednoosobowej działalności gospodarczej ale także gdy prace zarobkowe są wykonywane np. w ramach tzw. działalności wykonywanej osobiście.

Czytaj więcej w Money.pl
Jak wstrzymać egzekucję zaległości podatkowych? Prawo podatkowe przewiduje możliwość zaskarżenia czynności organów egzekucyjnych przez złożenie zarzutu przeciw postępowaniu.
Fiskus chce zobaczyć prezent na Dzień Matki Kwota wolna od podatku nie zmieniła się od 9 lat, a ceny wzrosły w tym czasie prawie o 30 procent.
Zalegasz u fiskusa? Będą wyższe odsetki Od 10 maja 2012 r. obowiązują nowe, wyższe odsetki od zaległości podatkowych.

Elżbieta Węcławik, Dominik Mędrzycki - Tax Care

Tagi: fiskus, wiadmomości, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz