Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
krs
08.11.2016 14:57

Elektroniczny KRS już za pół roku. Przedsiębiorco, wszystkie sprawy załatwisz przez internet

Obowiązkowa rejestracja, aktualizacja danych czy składanie sprawozdań finansowych. Od 1 czerwca 2017 roku przedsiębiorca załatwi wszystkie sprawy w Krajowym Rejestrze Sądowym bez wychodzenia z domu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ESB Professional, Shutterstock)

Elektronizacja ułatwi też działania samej instytucji. Całą korespondencję będzie mogła prowadzić przez system teleinformatyczny, co przyspieszy przesyłanie pism i orzeczeń - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Za pół roku tradycyjna forma komunikacji z KRSprzestanie obowiązywać. Przedsiębiorca złoży wszystkie dokumenty wyłącznie drogą elektroniczną. Chodzi nie tylko o wnioski rejestrowe, ale też o obowiązkowe sprawozdania finansowe i środki zaskarżenia. Zmiany będą efektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, przygotowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Informatyczny system przyspieszy wszystkie procesy. Pozwoli też uzupełnić wprowadzone dane w rejestrze bez konieczności wychodzenia z domu. Przejście na formę elektroniczną będzie wymagało od przedsiębiorcy założenia specjalnego konta. Podczas rejestracji będzie trzeba podać unikalny login i hasło.

Od czerwca rejestracja firmy w KRS online

Internetowe narzędzie usprawni rejestrację spółki. Dziś niektórzy przedsiębiorcy mają problem z merytorycznym uzupełnieniem dokumentów, co znacząco wydłuża proces. Aż 25 proc. papierowych wniosków trafia do KRS z niewłaściwą treścią. Złożenie e-wniosku ma być dużo prostsze. System będzie dysponował automatycznymi podpowiedziami, jak wprowadzić poszczególne dane. Zwróci też uwagę na pola z informacjami, które są obligatoryjne dla poprawnego zgłoszenia. Wnioskodawca zostanie więc poprowadzony niemal za rękę.

Automatyzacja nie dotyczy jednak wszystkich. Z obowiązku korzystania z systemu teleinformatycznego będą zwolnione podmioty, które podlegają wpisowi do rejestru stowarzyszeń. O kim mowa? Fundacje, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz organizacje społeczne w dalszym ciągu będą mogły wybrać tradycyjną formę komunikacji z KRS. Ale niekoniecznie.

System teleinformatyczny usprawni komunikację

Szybsza będzie też korespondencja między instytucją a spółką. Wszystkie pisma będą przesyłane przez system teleinformatyczny. Drogą elektroniczną dotrą do przedsiębiorców wezwania do sądu i orzeczenia. Obecnie na pismo trzeba czasem czekać nawet kilka tygodni. Dzięki internetowej opcji wiadomość od KRS-u trafi do skrzynki przedsiębiorcy bezpośrednio i bez opóźnień.

Co jeszcze się zmieni? Osoby zainteresowane przejrzeniem akt nie będą musiały zgłaszać takiej potrzeby. Obejdzie się nawet bez wizyty w sądzie. Pełne treści rejestru trafią do ogólnodostępnego portalu internetowego. Użytkownicy uzyskają dostęp nie tylko to danych o podmiotach zarejestrowanych w KRS, ale także do dokumentów dotyczących samej instytucji. O ile zostaną złożone w formie elektronicznej lub cyfrowo przetworzone przez sąd.

Więcej danych w internecie

Wraz ze zmianami, przestanie istnieć Monitor Sądowy i Gospodarczy. Publikowanie dokumentów w papierowej formie przestanie mieć sens w momencie upublicznienia wszystkich treści w internecie. Zastąpi go Centralne Repozytorium Elektronicznych Wypisów Akt Notarialnych. Pod skomplikowaną nazwą kryje się system, który pozwoli sądom rejestrowym pobierać sporządzone dokumenty w formie aktu notarialnego.

Ustawa o Krajowym Rejestrze Sądowym zostanie dostosowana do unijnej dyrektywy BRIS. Krajowy Rejestr Sądowy połączy się z międzynarodowym systemem integracji rejestrów. Co się z tym wiąże? Użytkownicy będą mogli pozyskać informacje o spółkach zarejestrowanych we wszystkich państwach członkowskich. Doprowadzi to również do sprawniejszej wymiany informacji między samymi instytucjami.

Tagi: krs, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-11-2016

Jowita 121Zobaczymy jak to będzie działać w Polsce.?? Mam pewną wątpliwość, no bo, jak można dawać fory np. fundacjom, które te fory i zarobki nadmierne … Czytaj całość

10-11-2016

agasuper!

Rozwiń komentarze (2)