Notowania

firma
26.07.2018 09:08

Firma w mieszkaniu to norma. Właściciele kawalerek jednak ryzykują

Skarbówka pozwala odliczyć wydatki związane z prowadzaniem działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(StartupStockPhotos/CC0 Public Domain/pixabay)

Odliczając koszty działalności prowadzonej w jednopokojowym mieszkaniu może doprowadzić do sporu z fiskusem. Przepisy nie są precyzyjne.

Skarbówka pozwala odliczyć wydatki związane z prowadzaniem działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. W koszty można sobie "wrzucić" np. ekspres do kawy, mały remont, nowe meble – wylicza "Rzeczpospolita”.

Aby zrobić to zgodnie z przepisami, przedsiębiorca powinien wydzielić osobny pokój. Co jednak, kiedy firma zarejestrowana jest w kawalerce, w której część prywatna przenika się ze służbową?

”Rzeczpospolita” zapytała o to Ministerstwo Finansów. Kłopot w tym, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dlatego – jak sugeruje dziennik – lepiej nie ryzykować.

Zapraszamy do obejrzenia debaty money.pl dot. kobiet na rynku pracy:

Resort finansów zaznacza, że wszelkie wydatki ponoszone przez tych, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są co do zasady wyłączone z kosztów podatkowych. Nie zostały wymienione w art. 23 ustawy PIT, który określa, czego nie wolno zaliczyć do kosztów – czytamy w dzienniku. Jeżeli więc wydatki pozostają w związku z przychodem lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu, to w takim zakresie będą podlegały odliczeniu.

Jak podkreśla MF, w odpowiedzi dla ”Rz”, i tak będzie potrzeba indywidualnej analizy w konkretnym stanie faktycznym. Eksperci pytani przez gazetę o tę kwestię przekonują jednak, że w praktyce odliczenie tych kosztów może być kłopotliwe i przedsiębiorca naraża się na spór z fiskusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: firma, praca, wiadomości, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-07-2018

KiwiProwadzenie dzislalnosci w Polsce to WIELKIE RYZYKO. Reszta to pikus.

27-07-2018

gregory batoryWYTARCZY URODZIĆ SIE W POLSCE I TU MIESZKAĆ ŻEBY DOPROWADZIĆ DO SPORU Z FISKUSEM...NIE TRZEBA ZBYT WIELE ROBIC....A JAK JUZ ZACZNIESZ COŚ ROBIC - TO … Czytaj całość

27-07-2018

RobolFirma w mieszkaniu nie może prowadzić działalności ponieważ tam mieszka właściciel który odlicza podatki z czynszu, tak samo sam. z leasingu na firmę … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)