Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Firma w mieszkaniu to norma. Właściciele kawalerek jednak ryzykują

Firma w mieszkaniu to norma. Właściciele kawalerek jednak ryzykują

Fot. StartupStockPhotos/CC0 Public Domain/pixabay

Odliczając koszty działalności prowadzonej w jednopokojowym mieszkaniu może doprowadzić do sporu z fiskusem. Przepisy nie są precyzyjne.

Skarbówka pozwala odliczyć wydatki związane z prowadzaniem działalności gospodarczej we własnym mieszkaniu. W koszty można sobie "wrzucić" np. ekspres do kawy, mały remont, nowe meble – wylicza "Rzeczpospolita”.

Czytaj więcej: Praca marzeń zamieniła się w koszmar. Miała być specjalistką od turystyki, została specjalistką od prania pieniędzy

Aby zrobić to zgodnie z przepisami, przedsiębiorca powinien wydzielić osobny pokój. Co jednak, kiedy firma zarejestrowana jest w kawalerce, w której część prywatna przenika się ze służbową?

”Rzeczpospolita” zapytała o to Ministerstwo Finansów. Kłopot w tym, że odpowiedź nie jest jednoznaczna. Dlatego – jak sugeruje dziennik – lepiej nie ryzykować.

Zapraszamy do obejrzenia debaty money.pl dot. kobiet na rynku pracy:


 

Resort finansów zaznacza, że wszelkie wydatki ponoszone przez tych, którzy zarejestrowali firmę w mieszkaniu, nie są co do zasady wyłączone z kosztów podatkowych. Nie zostały wymienione w art. 23 ustawy PIT, który określa, czego nie wolno zaliczyć do kosztów – czytamy w dzienniku. Jeżeli więc wydatki pozostają w związku z przychodem lub z zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu, to w takim zakresie będą podlegały odliczeniu.

Czytaj więcej: Rząd przyjął projekt ustawy dot. niższych składek ZUS dla małych firm

Jak podkreśla MF, w odpowiedzi dla ”Rz”, i tak będzie potrzeba indywidualnej analizy w konkretnym stanie faktycznym. Eksperci pytani przez gazetę o tę kwestię przekonują jednak, że w praktyce odliczenie tych kosztów może być kłopotliwe i przedsiębiorca naraża się na spór z fiskusem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma, praca, praca w domu
Czytaj także
Polecane galerie
fff
2018-08-23 10:52
Żyję i pracuję w pokoju który nie spełnia europejskich norm dla więźniów, O.D.P.I.E.R..... SIĘ
waldek 14l
2018-07-31 10:09
Podatek od "siedziby firmy " to komunistyczny rytuał pielęgnowany przez PIS.
Bo czemu , ktoś , kto prowadzi 100% usług u klienta ( np. hydraulik, glazurnik itp) ma płacić podatek za swoje "biuro" czy siedzibę firmy?
Jak nikt go nie odwiedza i całe biuro to jego laptop?
A może by rejestrować firmy z siedzibą w "internecie" ?
Wtedy nie będzie podatków od "siedziby firmy" ?
Lol
2018-07-30 10:19
Powiem tak wystarczy nie generowac fikcyjnych koszfow i nie wliczac w koszta niczego plucz laptop i telefon. Bo sorry wliczanie ekspresu do kawy to kretyznizm
Pokaż wszystkie komentarze (16)