Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Firmy nie ucierpiały przez pozwy zbiorowe

0
Podziel się

Pierwsze pozwy złożono nie przeciwko przedsiębiorcom, jak się tego obawiano, ale przeciwko instytucjom państwowym.

Firmy nie ucierpiały przez pozwy zbiorowe
(Mikdam/Dreamstime)
bEgWRJIR

Minął przeszło miesiąc od wejścia w życie regulacji umożliwiających dochodzenie roszczeń w postępowaniu grupowym, czyli na podstawie tzw. pozwów zbiorowych. Pierwsze z nich złożono nie przeciwko przedsiębiorcom, jak się tego obawiano, ale przeciwko instytucjom państwowym.

– _ Można wytłumaczyć to faktem, iż instytucje państwowe obsługują większą grupę społeczeństwa, nawet w porównaniu z dużym przedsiębiorstwem prywatnym _– komentuje Monika Giłka, prawnik z Kancelarii Piszcz, Norek i Wspólnicy Sp. K. – _ Łatwiej więc jest znaleźć grupę dziesięciu osób, których roszczenie powstało wskutek takiego samego bądź tego samego zdarzenia. _

Skarb Państwa, zgodnie z regulacjami kodeksu cywilnego, ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działania lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej. To właśnie Skarb Państwa wspólnie z gminą Piaseczno byli pierwszymi podmiotami przeciwko którym skierowano pozew zbiorowy. Powodem jest trzynastoosobowa grupa powodzian z Piaseczna, którzy argumentując zasadność roszczenia wskazują na nieprzemyślane decyzje i zaniedbania urzędników, które spowodowały wystąpienie z brzegów potoku Perełka, co skutkowało zalaniem okolicznych domów i samochodów. Przypuszczalnie mieszkańcy wrocławskiego osiedla Kozanów, Krakowa i inni poszkodowani w tegorocznej powodzi również będą chcieli skorzystać z regulacji nowej ustawy w dochodzeniu swoich roszczeń.

bEgWRJIT

[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t77910.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozew;zbiorowy;juz;w;polsce-;na;czym;polega,31,0,645407.html) Pozew zbiorowy już w Polsce- na czym polega?
Osiem złożonych do tej pory pozwów to niewiele. – _ Skala korzystania z możliwości dochodzenia roszczeń w postępowaniu grupowym z pewnością byłaby większa, gdyby zakreślony ustawą zakres przedmiotowy był szerszy _ - ocenia Monika Giłka. – _ W pierwotnej wersji projektu ustawy, pozwy zbiorowe można było składać również celem dochodzenia roszczeń ze stosunku pracy, ale taką możliwość wyłączono z zakresu zastosowania ustawy na etapie prac w Senacie. Niewątpliwie dochodzenie roszczeń pracowniczych sprawiłoby, że pozwy zbiorowe byłyby atrakcyjniejsze dla Kowalskich i Nowaków, zwiększając tym samym zastosowanie ustawy _ – dodaje.

Dodatkowym czynnikiem zmniejszającym możliwości zastosowania nowej regulacji jest wyłączenie organizacji konsumenckich z kręgu uprawnionych do wytoczenia powództw grupowych, zaliczając je do szerokiej grupy organizacji społecznych. Uzasadnienie do projektu ustawy wskazuje, że organizacje społeczne nie mają dostatecznego doświadczenia oraz środków finansowych na prowadzenie tego typu spraw.

Nie zgadza się z tym Stowarzyszenie Konsumentów Polskich, które silnie stoi na stanowisku, aby zaliczyć je do kręgu uprawnionych. Obecnie jedynym podmiotem nie należącym do grupy, który jako jej reprezentant może wytoczyć powództwo w postępowaniu grupowym jest powiatowy lub miejski rzecznik konsumentów, w zakresie przysługujących im uprawnień.

– _ Przyczyną niewielkiego wykorzystania pozwów zbiorowych może być również krótki czas funkcjonowania nowej regulacji _– zauważa Giłka. – _ Biorąc pod uwagę słabą znajomość obowiązującego prawa, trudno spodziewać się, aby tego typu nowość w niecałe dwa miesiące zakorzeniła się w świadomości Polaków _- podsumowuje prawniczka.

bEgWRJIZ
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t75902.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pracownicy;nie;wytocza;pozwow;zbiorowych,23,0,567575.html) Pracownicy nie wytoczą pozwów zbiorowych Pracownicy i drobni przedsiębiorcy nie wniosą pozwu zbiorowego - to zmiany przyjęte przez komisję sejmową.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t12077.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pozew;zbiorowy;-;kto;na;nim;skorzysta,90,0,489050.html) Pozew zbiorowy - kto na nim skorzysta? Z tego typu pozwem będą mogli wystąpić oszukani przez biura podróży, firmy farmaceutyczne czy banki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/86/t77910.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;firmy;moga;bronic;sie;przed;pozwami;zbiorowymi,120,0,644472.html) Jak firmy mogą bronić się przed pozwami zbiorowymi 19 lipca wejdą w życie przepisy ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym.
bEgWRJJu
wiadomości
baza wiedzy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)