Notowania

firma
18.11.2009 18:17

Firmy z obrotem do 30 tys. euro będą zwolnione z VAT

Zmiana ma być wprowadzona do 2011 roku. Obecnie limit wynosi 10 tys. euro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Zmianę w zwolnieniu z podatku VAT zakłada projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dokument został skierowany do prac w komisji finansów.

Jak powiedział podczas pierwszego czytania projektu wiceminister finansów Maciej Grabowski, Polska ma obecnie jeden z najniższych limitów upoważniających do zwolnienia z takiego podatku. Obecnie wynosi on 10 tys. euro.

Docelowy limit 30 tys. euro miałby obowiązywać dopiero w 2011 r. W przyszłym roku byłoby to 20 tys. euro.
Podniesienie limitu ułatwi prowadzenie działalności gospodarczej firmom osiągającym niewielkie obroty i przyczyni się do redukcji nałożonych na nie obciążeń administracyjnych.

Podatnik, który nie przekroczy limitu, nie będzie musiał m.in. składać deklaracji dla tego podatku. Takie rozwiązanie ma sprzyjać rozwojowi małej wytwórczości.

Grabowski dodał, że resort szacuje, że z tego tytułu będą mniejsze wpływy do budżetu w 2010 r. - o 300 mln zł, zaś w 2011 - o 500 mln zł.

W 2010 i 2011 podatnicy, którzy będą chcieli skorzystać ze zwolnienia od podwyższonego limitu będą musieli o tym powiadomić pisemnie naczelnika urzędu skarbowego do 15 stycznia danego roku.

Projekt ustawy upoważnia ponadto ministra finansów do wydawania kolejnego rozporządzenia dotyczącego zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Brak takiego przepisu skutkowałby tym, że wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych, a nieprowadzący działalności gospodarczej musieliby posiadać kasy fiskalne.

W 2010 roku z takiego obowiązku mają być zwolnione m.in. osoby świadczące usługi telekomunikacyjne, pośrednictwa finansowego, pogrzebowe, porady prawne czy usługi w zakresie opieki zdrowotnej czy edukacji. Ten przepis będzie obowiązywał od 1 stycznia 2010 roku.

* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: firma, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz