Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą

Jak i kiedy zawiesić działalność gospodarczą

Fot. Creo77/Dreamstime.com

Podstawową zaletą zawieszenia jest to, że nie trzeba płacić składek ZUS oraz składać deklaracji podatkowych. Ma ono jednak także wady.

Kto i kiedy może zawiesić działalność

Działalność gospodarczą może zawiesić każdy przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników. Oznacza to, że zawiesić działalności nie będzie mógł przedsiębiorca, który zatrudnia np. osoby przebywające na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, gdyż w rozumieniu prawa są one w dalszym ciągu jego pracownikami.

Zawieszenia można dokonać minimalnie na jeden miesiąc i maksymalnie na 24 miesiące. Należy także pamiętać, że w przypadku wspólników spółek cywilnych, jawnych czy partnerskich, gdzie podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy, a nie spółka, zawieszenie działalności gospodarczej przez jednego ze wspólników jest skuteczne wyłącznie w sytuacji, gdy zostanie dokonane także przez pozostałych wspólników.

Zawieszenia działalności możemy dokonać osobiście (lub przez pełnomocnika) w organie rejestrowym przedsiębiorcy (Urząd Gminy, KRS), wysyłając wniosek listem poleconym (wniosek w tym wypadku musi być opatrzony podpisem poświadczonym notarialnie) lub przesyłając go do organu rejestrowego w wersji elektronicznej. W przypadku jeżeli przedsiębiorca nie posiada klucza elektronicznego, tak czy inaczej będzie musiał osobiście wybrać się do organu rejestrowego aby pisemnie potwierdzić złożenie wniosku. Zasada jednego okienka powoduje, że o fakcie zawieszenia działalności nie musimy odrębnie informować urzędu skarbowego, ZUS oraz GUS.

Skutki zawieszenia

Najważniejszą konsekwencją zawieszenia działalności jest wyrejestrowanie przedsiębiorcy z ZUS. Wiąże się to z niewątpliwą korzyścią, którą jest brak obowiązku zapłaty składek ZUS. Jednak w tym wypadku przedsiębiorca powinien pamiętać o tym, że:

  • Po upływie 30. dnia od zapłaty ostatniej składki na ubezpieczenie zdrowotne traci prawo do świadczeń zdrowotnych (np. składka za maj zapłacona do 10 czerwca powoduje, że prawo do świadczeń zdrowotnych traci się z dniem 30 czerwca), dlatego aby w przyszłości nie płacić za świadczenia medyczne z własnej kieszeni powinien skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego lub z ubezpieczenia zdrowotnego swoich członków rodziny.
  • Okres zawieszenia działalności nie będzie liczony do lat pracy uprawniających do otrzymania emerytury (w starym systemie jest to 15 lat dla kobiety i 20 lat dla mężczyzny). W przypadku nowego systemu wysokość emerytury jest uzależniona od wysokości faktycznie zapłaconych składek. Dla osób, u których wpłacone składki nie zagwarantują minimalnej wysokości emerytury, przewidziana jest dopłata, tak aby emerytura osiągnęła poziom minimalny. Jednakże dopłata będzie przysługiwała wyłącznie osobom, które mogą wykazać się odpowiednią liczbą lat składkowych i nieskładkowych (w przypadku kobiet jest to 20 lat, a w przypadku mężczyzn – 25 lat).

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Done Well
Czytaj także
Polecane galerie
jakub2
31.60.148.* 2011-03-13 14:02
Takie przepisy jak powyżej czytamy , o tym kto może lub kto czego nie może , napisali ludzie nie mający pojęcia o prowadzeniu działalności gospodarczej , właśnie za nasze pieniądze siedzą ignoranci , bufony ,darmozjady i tworzą prawa które nie mają nic wspólnego z warunkami jakie dyktuje życie , tak było za komuny i tak jest teraz , bo do władzy dorwali się ludzie którzy tego robić nie powinni ponieważ nie mają zielonego pojęcia o czymkolwiek , tylko napychają swoje kabzy , byle jak najszybciej i jak najwięcej
magimed
83.24.32.* 2010-07-16 10:06
Mówić, że inni złodzieje, może tylko sam cwaniak , który tak robi.
Będę pewnie zamykać firmę w ogóle, BO NIE DAJĘ RADY, ale mam zobowiązania na wrzesień. I właśnie zawieszę na sierpień działalność, bo dla mnie i te 800 zł do ZUS to dużo.
A nie da się prowadzić działalności na zawieszeniu, bo nie wystawię faktur i nie zawrę legalnie umów sprzedaży z klientami. Natomiast oczywiście mam obowiązek regulowac swoje rachunki, skoro z dostawcami mam umowy. To tylko taką "działalność" można prowadzić.
jhkl
83.20.188.* 2010-07-16 06:46
Nie rozumiem po co komu taka instytucja. Lepiej iść na bezrobotne, pobrać przez pół roku zasiłek, potem otrzymać dofinansowanie z UP na nową firmę i jedziesz.
Zobacz więcej komentarzy (12)