Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak wrócić z książki przychodów na ryczałt?

0
Podziel się:

Nie wystarczy poprawnie i terminowo złożony wniosek do właściwego urzędu skarbowego.

Jak wrócić z książki przychodów na ryczałt?
(Prebranac/Dreamstime.com)

Ustawa daje możliwość zmian sposobu ewidencjonowania dochodów w kolejnych latach podatkowych.

Jeśli podatnik chce skorzystać z tego prawa i przejść z KPiR na ryczałt, nie wystarczy jedynie poprawnie i terminowo złożony wniosek do właściwego urzędu skarbowego.

Podatnik będzie mógł korzystać z opodatkowania indywidualnej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych gdy spełni dodatkowo poniższe warunki:

  • - prowadzi działalność gospodarczą jednoosobową, w formie spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych (art. 6 ust.1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - ustawa o ZPD)
    • - rodzaj podjętej przez niego działalności gospodarczej nie mieści się w zakresie działalności, której wykonywanie wyłącza z tej formy opodatkowania - zgodnie z art. 8 ust.1 ustawy o ZPD i są to min. podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej z innego rodzaju działalności, korzystają z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego, świadczą usługi wymienione w załączniku 2 do ustawy o ZPD
    • - wysokość przychodów z działalności indywidualnej prowadzonej w poprzednim roku nie przekroczy kwoty limitu określonego w ustawie o ZPD. W roku 2009 kwota ta wynosi: 633.420,00 zł.

W związku z tym przejście na ryczałt z KPIR jest możliwe w kolejnym roku podatkowym, gdy złożymy w terminie stosowne oświadczenie, prowadzimy działalności niewykluczoną wprost w ustawie o ZPD i gdy nie został przez nas przekroczony limit osiągniętych w przednim roku przychodów.

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 nr 14, poz. 176ze zm.- ustawa o PDOF,
  2. Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) - ustawa o ZPD

Autorka jest kierownikiem Zespołu Księgowego w BSO Outsourcing Sp. z o.o.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)