Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firma
17.11.2009 13:37

Jak wystawić fakturę dla firmy z UE?

Dokument powinien być jeden i nie wszystkie pozycje w nim zawarte przeliczamy na polską walutę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

Przy wystawianiu faktury dla firmy z UE nie należy wystawiać dwóch osobnych dokumentów (np. w złotych i w euro). Dokument powinien być jeden i nie wszystkie pozycje w nim zawarte przeliczamy na polską walutę.

Na temat wystawiania faktur dla firmy z UE pojawiają się sprzeczne informacje. Według jednych robi się to w ten sposób, że wystawia się 2 faktury - jedną w złotych a drugą w euro.

Inne źródła podpowiadają, że wystawia się jedną fakturę a kwoty na niej mają być podane i w złotych i euro. Jednak żadne z przedstawionych rozwiązań nie jest prawidłowe.

Jeden dokument

Na pewno należy wystawić tylko jedną fakturę - ale nie wszystkie pozycje przeliczamy w niej na złotówki. W fakturze koniecznie należy podać *podatek VAT w walucie polskiej. *

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT są określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 212, poz. 1337).

Z rozporządzenia tego nie wynika, by faktura nie mogła być wystawiona w walucie obcej. Jest tylko warunek, by w złotych była wykazana kwota podatku VAT (bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze - § 5 ust. 6 rozporządzenia).

Nie tylko pozycje standardowe

Należy również zauważyć, iż zgodnie z § 5 ust. 10 tego rozporządzenia, co do zasady, przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów faktura stwierdzająca tę dostawę powinna zawierać, oprócz standardowych pozycji, również numer podatnika dokonującego dostawy (o którym mowa w art. 97 ust. 10 ustawy o VAT). A także właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej.

Autor jest konsultantem ds. Podatkowych Blue Tax Group S.A.

Tagi: firma, faktura, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz