Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak założyć firmę w raju podatkowym?

0
Podziel się:

50 krajów na świecie oferuje korzyści podatkowe dla podmiotów prowadzących w nich działalność.

Jak założyć firmę w raju podatkowym?
bFeyaRKJ

Obecnie około 50 krajów na świecie oferuje korzyści podatkowe i inne dla podmiotów prowadzących działalność przez zarejestrowane tam spółki.

Gdzie więc najbardziej opłaca się rejestrować działalność? Dwie podstawowe kategorie kryteriów to ochrona inwestowanego kapitału i dostępność i wielkość potencjalnych korzyści podatkowych, jakie inwestor może uzyskać w rezultacie inwestycji w raju podatkowym lub za jego pośrednictwem.

Najważniejsza jest stabilność

Nie ulega wątpliwości, iż każdy inwestor powinien podejmować takie działania, które cechują się jak najmniejszym ryzykiem utraty zainwestowanego kapitału. Z tego punktu widzenia najbardziej istotnym kryterium oceny danej lokalizacji jest poziom stabilności politycznej i gospodarczej.

bFeyaRKL

Bardzo ważnym czynnikiem jest także nowoczesne, elastyczne i sprawdzone ustawodawstwo. Powinno ono gwarantować ochronę interesów inwestora, sprawne i niskokosztowe zarządzanie spółką, a także łatwe i szybkie wycofanie całości lub części zainwestowanego kapitału lub wypracowanych zysków, w zależności od bieżących potrzeb inwestora.

Wiele rajów podatkowych ma od dawna wprowadzone stosunkowo nowoczesne prawo spółek, w wielu wypadkach wzorowane na prawodawstwie Brytyjskich Wysp Dziewiczych.

bFeyaRKR

Pozytywnie należy ocenić jurysdykcję, która ma długą i stabilną historię działania. Także liczba zarejestrowanych spółek prowadzących działalność międzynarodową jest istotnym kryterium. Jeżeli przekracza dziesięć tysięcy, wówczas powinno to być sygnałem, iż system ochrony inwestorów w danym raju podatkowym działa poprawnie.

Sprawdzić umowy o podwójnym opodatkowaniu

Analizując kryteria podatkowe raju podatkowego należy przede wszystkim zwrócić uwagę na rezydencję podatkową inwestora. Jeżeli jest on polskim rezydentem podatkowym, powinien wybrać taki raj podatkowy, z którym Polska zawarła i ratyfikowała umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Kryterium umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest podstawą wyróżnienia dwóch podstawowych grup rajów podatkowych - traktatowych oraz nietraktatowych.

bFeyaRKS

Pierwsza grupa może pochwalić się rozbudowaną siecią umów o unikaniu podwójnego opodatkowania z innymi krajami, włączając państwa o wysokim poziomie opodatkowania.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania może przyczynić się do redukcji podatków u źródła nakładanych na dywidendy, odsetki lub należności licencyjne wypłacane z raju podatkowego do kraju rezydencji inwestora. Ponadto, jurysdykcje traktatowe mają generalnie mówiąc lepszy wizerunek, niż klasyczne raje podatkowe. Stąd często traktatowe raje podatkowe nazywane są państwami zachęt podatkowych, które raczej umożliwiają istotną redukcję opodatkowania, aniżeli jego całkowitą eliminację.

Również Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajami należącymi do tej grupy rajów podatkowych, np.: Maltą. Działalność w tych krajach w niektórych wypadkach umożliwia bardzo istotną, jeżeli nie całkowitą eliminację opodatkowania, nawet w odniesieniu do dochodów z działalności gospodarczej prowadzonej w Polsce.

Autor jest starszym menedżerem w KPT Doradcy Podatkowi

bFeyaRLm
wiadomości
porady
KOMENTARZE
(0)