Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jaka działalność gospodarcza wymaga koncesji

0
Podziel się

Każdy przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą musi mieć na uwadze, że niektóre jej rodzaje wymagają koncesji lub zezwolenia na jej wykonywanie.

Jaka działalność gospodarcza wymaga koncesji
(Antonio Muñoz Palomares/Dreamstime)
bErkzHUB

Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej koncesja jest wydawana przez organ koncesyjny i upoważnia przedsiębiorcę do prowadzenia ściśle określonej działalności gospodarczej. Koncesjonowanie wprowadza się w przypadku działalności, które mają szczególne znaczenie ze względu na bezpieczeństwo państwa lub obywateli albo inny ważny interes publiczny.

Do takich form działalności należą przede wszystkim: poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych, wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym, wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucja i obrót paliwami i energią, ochrona osób i mienia, rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, przewozy lotnicze.

Wymienione rodzaje aktywności gospodarczej dotyczą głównie dużych przedsiębiorstw. Choć ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zabrania wprost prowadzenia niektórych działalności, odwołuje się do odrębnych przepisów, które mogą je ograniczać. Zezwolenia wydawane są głównie przez lokalne organy władzy administracyjnej. Do najbardziej powszechnych działań wymagających uzyskania zezwolenia należą sprzedaż alkoholu oraz prowadzenie hurtowni farmaceutycznej.

bErkzHUD

Prócz tego są również zawody, których samodzielne wykonywanie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wymaga posiadania imiennej licencji. Do takich zawodów należą między innymi księgowi, prawnicy i lekarze. W związku z tym przed rozpoczęciem wykonywania działalności należy sprawdzić, czy nasza działalność będzie wymagać uzyskania zezwolenia lub koncesji na jej prowadzenie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t35118.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/spolka;a;indywidualna;dzialalnosc;gospodarcza,137,0,838025.html) Spółka a indywidualna działalność gospodarcza Forma działalności gospodarczej może przesądzić o jej powodzeniu. Przed założeniem firmy powinniśmy poznać wszystkie możliwości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/poczatkujacy-biznesmeni-nie-zaplaca-skladek.html) Początkujący biznesmeni nie zapłacą składek? Komisja Przyjazne Państwo chce zafundować im czteromiesięczne wakacje ubezpieczeniowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/62/t110142.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/firmy;sprzedaja;i;zarabiaja;coraz;wiecej,18,0,730386.html) Firmy sprzedają i zarabiają coraz więcej Przychody sięgną w tym roku około 110 mld zł. To szacunki Ministerstwa Gospodarki.

Autorka jest doradcą podatkowym Tax Care.

bErkzHVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)