Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jedno okienko dla przedsiębiorców. Co firmy mogą dostać z Polskiego Funduszu Rozwoju?

6
Podziel się:

Już w listopadzie powinno być uruchomione "jedno okienko dla przedsiębiorców", czyli portal informacyjny, na którym firmy będą mogły zapoznać się z wszystkimi możliwościami wsparcia, jakie oferuje im Polski Fundusz Rozwoju - zapowiedział w czwartek prezes PFR Paweł Borys.

Jedno okienko dla przedsiębiorców. Co firmy mogą dostać z Polskiego Funduszu Rozwoju?
(Bartosz Krupa/East News)

W listopadzie ma zostać uruchomione jedno okienko dla przedsiębiorców, czyli portal informacyjny, na którym firmy będą mogły zapoznać się z wszystkimi możliwościami wsparcia, jakie oferuje im Polski Fundusz Rozwoju - zapowiedział w czwartek prezes PFR Paweł Borys.

Wziął on udział w czwartkowej konferencji "Asy Polskiej Gospodarki". Podczas konferencji zaprezentowano raport na temat "Asów", czyli najbardziej dynamicznych i innowacyjnych dużych polskich firm, mających szanse na podbój zagranicznych rynków. W konferencji wziął udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, inni przedstawiciele MR, a także prezesi wielu firm zaliczonych w raporcie do "Asów".

- Gospodarki odnoszące sukcesy na świecie korzystają ze wsparcia państwa, a to wsparcie ma wymiar konkretnych narzędzi i programów, docierających za pomocą instytucji, określanych jako banki rozwoju - powiedział Borys. - Polski Fundusz Rozwoju jest właśnie taką instytucją, która ma biznesowi zapewnić instrumenty, pomocne w realizacji celów biznesowych - dodał.

Borys przedstawił pięć podstawowych obszarów działania funduszu, związanych z realizacją przyświecającego PFR hasła "inwestycje dla Polski", a zarazem związanych z realizacją Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli "planu Morawieckiego".

PFR będzie - jak mówił - działać w obszarze usług finansowych i bankowych, poprzez np. aktywność Banku Gospodarstwa Krajowego. Będzie także działać w obszarze ubezpieczeń eksportowych, gdzie aktywne będzie przede wszystkim KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych).

Istotnym obszarem ma być oferowanie kapitału inwestycyjnego, czym mają się zajmować cztery fundusze. Pierwszy ma służyć nowotworzonym firmom, drugi będzie się specjalizować w koinwestycjach, trzeci ma służyć firmom, chcących inwestować w nowe technologie, a czwarty ma firmom, które będą sie chciały istotnie powiększyć.

Wspierane kapitałowo będą również innowacje, a także inwestycje w nieruchomości, np.udział w programie Mieszkanie+.

Czwartym obszarem będzie działalność Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. - Wdrażamy tam szereg programów, dedykowanych przedsiębiorcom, związanych z finansowaniem lub doradztwem - mówił Borys. Dotyczyć to będzie - dodał - m.in. inwestycji w ludzi.

Piątym obszarem ma być wspieranie inwestycji przedsiębiorstw za granicą, co ma być realizowane w sposób bardziej komercyjny niż do tej pory i ma się tym zajmować wyspecjalizowana agencja handlu i inwestycji, z 69 przedstawicielstwami zagranicznymi.

- Chcemy odejść od modelu organizacji wycieczek. Zależy nam, by agencja dzięki swojej sieci zapewniała realną wiedzę na temat poszczególnych rynków i dysponowała realnymi kontaktami - mówił Borys.

- Chciałbym, byście państwo w Polskim Funduszu Rozwoju widzieli partnera, gdzie można znaleźć określony programy, informacje, ekspertyzy czy finansowanie - zwracał się do przedsiębiorców.

- Jeszcze w listopadzie chcemy uruchomić tzw. jedno okienko dla przedsiębiorców - jeszcze w wersji uproszczonej, a od 2017 roku rozbudowanej - czyli zbudować taki portal Polskiego Funduszu Rozwoju, na którym zaprezentujemy wszystkie te obszary, o których mówiłem, z informacją, gdzie one są dostępne - zapowiedział prezes PFR.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
szarak
6 lat temu
skladka zus zabija male firmy ,trzeba się fikcyjnie rejestrować w pośredniaku żeby mieć zdrowotne
Ola
6 lat temu
super te stoliki
wyborca
6 lat temu
Gdzie są moje wypowiedzi? Czemu manipulujecie wypowiedziami? Czy cenzorzy z czasów PRL przenieśli się teraz do tego portalu?
wyborca
6 lat temu
Wieczny doradco każdego kto za to zapłaci. Czemu nie namawiasz aby ZUS oddawał na życzenie kapitału początkowego każdemu kto chce go dostać przed pobraniem pierwszej emerytury? Czemu nie namawiasz do skasowania KRUS?
wyborca
6 lat temu
Człowieku, nie gadaj głupot. Czemu nie chcesz skasować KRUS, zmusić mundurowych i sądownictwo do płacenia składek emerytalnych?