Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jedno okienko już w tym miesiącu

0
Podziel się:

Gmina zobowiązana będzie przesłać wniosek przedsiębiorcy do urzędu statystycznego, ZUS i urzędu skarbowego.

Jedno okienko już w tym miesiącu
(PAP/Andrzej Zbraniecki)
bEDRbZQR

31. marca 2009r. wejdzie nowelizacja ustawy dotycząca zakładania działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Zgodnie z treścią znowelizowanej ustawy, indywidualny przedsiębiorca nie będzie już zmuszony do chodzenia od urzędu do urzędu - wystarczy, że złoży w urzędzie gminy tylko jeden wniosek, który zawierać będzie dane niezbędne do pozostałych, niezbędnych zgłoszeń.

Organ ewidencyjny będzie zobowiązany do zgłoszenia i dopełnienia za zakładającego firmę wszystkich formalności z krajowym rejestrem urzędowym podmiotów gospodarki narodowej (REGON), zgłoszeniem identyfikacyjnym lub aktualizacją NIP oraz zgłoszeniem płatnika składek do systemu ubezpieczeń społecznych.

bEDRbZQT

Najpopularniejszą i najprostszą z form działalności gospodarczej jest jednoosobowa działalność osoby fizycznej, którą na ogół wybierają samodzielni przedsiębiorcy.Zgodnie z nowymi zasadami urzędnik wpisze przedsiębiorcę do ewidencji niezwłocznie po otrzymaniu wniosku. Zatem przedsiębiorca będzie mógł rozpocząć działalność już od dnia wpisu. Wyjątki będą dotyczyć sytuacji, gdy do rozpoczęcia działalności niezbędne będzie uzyskanie koncesji, bądź zezwolenia.

W ciągu trzech dni od dnia złożenia wniosku to gmina zobowiązana będzie przesłać go do urzędu statystycznego, ZUS i urzędu skarbowego. Na jego podstawie przedsiębiorca dostanie numer NIP, będzie też zgłoszony jako płatnik składek w myśl przepisów o ZUS lub KRUS.

JAK JEST DOTYCHCZAS:

Sam wniosek będzie można też złożyć elektronicznie za pomocą formularza dostępnego na stronie internetowej danej gminy. Będzie on od razu ważny, ale pod warunkiem, że wypełniający go posiada własny podpis elektroniczny. Jeżeli go nie ma, to w ciągu trzech dni od złożenia wniosku otrzyma od gminy zawiadomienie o terminie i miejscu podpisania dokumentu.

bEDRbZQZ

Wniosek o wpis lub zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie będzie podlegać opłacie.

Do 31. marca 2009 r. Minister Gospodarki ma wydać stosowne rozporządzenie określające wzór formularza wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej uwzględniający nowe zasady rejestracji.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

bEDRbZRa

Przyznać należy, że powyższa zmiana to krok w dobrym kierunku. Jednak krok ten jest wciąż zbyt mały, by w znaczący sposób ograniczyć i uprościć formalności związane z założeniem działalności gospodarczej.

Trudno w tej chwili ocenić, jak zmodyfikowany system będzie funkcjonował w praktyce. Już teraz wątpliwości budzić może fakt skrócenia procesu rejestracji przedsiębiorcy.

Z ustawy wynika, iż gmina zobowiązana będzie wysłać zaświadczenie o wpisie do urzędu statystycznego, stamtąd wniosek powędruje do urzędu skarbowego (co istotne - jednym z warunków rejestracji NIP jest posiadanie numeru REGON), a następnie do ZUS. Mając na uwadze, iż dokumenty będą przekazywane z urzędu do urzędu za pośrednictwem przesyłek poleconych, a w każdym z urzędów proces rejestracji zajmie 3 dni, termin dopełnienia wszystkich formalności rejestracyjnych może się znacznie wydłużyć.

bEDRbZRb

Dodatkowo nasuwa się pytanie dotyczące założenia konta firmowego przez Przedsiębiorcę. Jak tego dokonać? W większości banków, aby takie konto otworzyć należy okazać przynajmniej dokument z nadanym numerem REGON i zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Jeśli Przedsiębiorca skorzysta z modelu rejestracji - o którym mowa w znowelizowanej ustawie - będzie zmuszony w późniejszym czasie zgłosić się z umową rachunku bankowego w urzędzie skarbowym celem aktualizacji zgłoszenia.

Łatwo można wywnioskować, że przedsiębiorca, któremu będzie zależało na jak najszybszym uzyskaniu wszystkich niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej dokumentów, i tak będzie zmuszony udać się do każdego z urzędów osobiście.

Autor jest prawnikiem w Departamencie Prawno-Podatkowym Blue Tax Group S.A.

bEDRbZRu
wiadomości
baza wiedzy
KOMENTARZE
(0)