Notowania

michał wójcik
02.02.2017 10:17

Wiceminister popiera najsurowszą karę za wyłudzania VAT

Senat zaakceptował w środę wieczorem nowelizację Kodeksu karnego, zakładającą m.in. karę 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT, których wartość przekracza 10 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock/bleakstar)

25 lat za wyłudzanie VAT może być karą adekwatną do stopnia szkodliwości tej przestępczości, która uderza w fundamenty państwa - uważa wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Senat zaakceptował w środę wieczorem nowelizację Kodeksu karnego, zakładającą m.in. karę 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT, których wartość przekracza 10 mln zł.

Jak przekonywał Wójcik podczas czwartkowej rozmowy w radiu TOK FM, "zorganizowane grupy przestępcze przeniosły swoją aktywność, ze stricte kryminalnej, na działalność polegającą na wyłudzaniu podatku VAT". - To gigantyczne okradanie obywateli. Od 40 do 60 mld zł rocznie jest wysysane z naszego budżetu. Rozmawiamy o bardzo poważnej przestępczości - podkreślił.

Przypomniał także, że kara 25 lat więzienia to najbardziej surowa kara z przewidzianych. - To górna granica. Dolna granica to 3 lata, albo 5 lat pozbawienia wolności - zauważył Wójcik.

Pytany o doniesienia o zwiększeniu uprawnień inwigilacyjnych i związanych z tym zagrożeniach dla swobód obywatelskich, a także możliwości podsłuchiwania przez służby także osób poszkodowanych, wiceminister sprawiedliwości argumentował, że aby walczyć z tą przestępczością, żeby rzeczywiście były jakieś owoce tej walki, trzeba rozbijać solidarność osób, które znajdują się w tak zwanych karuzelach podatkowych, które są procederem czasami nie wiadomo gdzie mającym początek, gdzie koniec, kto pełni rolę "słupa".

Nowelizacja przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają zyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych przewidzianych w projekcie".

Wójcik podkreślił, że wszelkie działania w tej sprawie odbywać się będą pod kontrolą sądu. - To sąd decyduje o tym, czy jest możliwość stosowania podsłuchu, czy to podsłuchu procesowego, czy wcześniej - przed tymi czynnościami, w ramach postępowania przed organem ścigania - podsłuchu co do zakresu czynności operacyjno-rozpoznawczych - zaznaczył.

Nowe prawo wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

Jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności nawet 25 lat więzienia.

Tagi: michał wójcik, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2017

bsA za zabicie człowieka, za gwałt, za znęcanie się nad ludźmi i zwierzętami kary dużo mniejsze. A za Vat 25 lat- parodia. Jak wyłudzili to powinni to … Czytaj całość

02-02-2017

zxcW pełni popieram, bo przekręty na WAT robią tylko cwaniacy, tylko ze należy karać wszystkich i tych z PO i PIS i Nowoczesnej i kler także, prawo … Czytaj całość

02-02-2017

Rysio54Jest w tym sens, ale 99% procentach chcąc odzyskać VAT masz już murowaną kontrolę. Wynika z tego że kontrolują statystów, a ci więksi wiedzą komu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)