Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Ułatwienia dla firm przenoszących siedzibę poza zbuntowany region. Hiszpania zamierza wyjałowić Katalonię

4
Podziel się:

Secesja Katalonii to problem dla banków i międzynarodowych firm.

Katalonia stanowi jedną piątą hiszpańskiej gospodarki.
Katalonia stanowi jedną piątą hiszpańskiej gospodarki. (Joanjo Aguar Matoses / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Co najmniej kilka dużych przedsiębiorstw ogłosiło w piątek, że przeniesie swe oficjalne siedziby z planującej ogłosić niepodległość Katalonii do innych regionów Hiszpanii. Pozwala na to dekret uchwalony przez rząd Hiszpanii. Co to oznacza w praktyce?

Dotychczas decyzję o przeniesieniu oficjalnej siedziby ogłosiły: Caixabank i Sabadell - odpowiednio trzeci i piąty co do wielkości bank Hiszpanii, a także: koncern energetyczny Gas Natural Fenosa, producent wyrobów tekstylnych Dogi, dostawca usług telekomunikacyjnych Eurona, dostawca usług reprograficznych Service Point Solutions i firma biotechnologiczna Oryzon Genomics.

W praktyce oznacza to tylko zmianę adresu oficjalnej siedziby firmy i na razie nie ma wpływu na liczbę pracowników czy inwestycje. Niewykluczone jednak, że w przyszłości firmy te mogą zdecydować się na realne przeniesienie działalności, jeśli sytuacja w Katalonii się pogorszy - podkreśla Associated Press.

Zobacz także: Katalonia - palący problem Hiszpanii:

Problem dla banków i firm

Firmy przede wszystkim obawiają się, że jeśli ich oficjalna siedziba pozostanie w Katalonii, a region oddzieli się od reszty Hiszpanii, one same przestaną podlegać prawu hiszpańskiemu i unijnemu.

Banki na przykład mają prawo prowadzić działalność w każdym z 28 państw Unii Europejskiej dzięki temu, że mają siedzibę na jej terytorium. W przypadku secesji Katalonii z dnia na dzień straciłyby ten przywilej.

Dotychczas wpływ niedzielnego referendum niepodległościowego i plany katalońskich władz na gospodarstwa domowe i firmy był ograniczony. Najbardziej zauważalny był spadek notowań hiszpańskich akcji i obligacji skarbowych. Kurs indeksu IBEX 35, który grupuje 35 największych spółek akcyjnych madryckiej giełdy, wahał się, ale ostatecznie w porównaniu z poprzednim tygodniem spadł tylko o 2 proc.

Straci gospodarka

Pytanie, co będzie, jeśli napięcia między Madrytem i Barceloną się zaostrzą - zaznacza AP. Katalonia stanowi jedną piątą hiszpańskiej gospodarki, więc jej oddzielenie się od reszty kraju poważnie zaszkodziłoby finansom publicznym Hiszpanii.

Pełna niepodległość regionu oznaczałaby liczne, bardzo poważne zagrożenia także dla katalońskiej gospodarki - wyjaśnia AP. Katalonia musiałaby wyjść z UE, a co za tym idzie - zrezygnować z euro i przyjąć nową walutę.

Nowa waluta prawdopodobnie znacząco straciłaby na wartości, wywołując falę bankructw i głęboką recesję. Firmy i regionalny rząd pozostałyby z długami spłacanymi w euro. Lokalni inwestorzy próbowaliby masowo wyciągać pieniądze z regionu z obawy przed denominacją ich środków w słabszej walucie.

Rząd w Barcelonie mógłby zareagować na to wprowadzeniem limitu przepływów pieniężnych - powtarzając scenariusz z Grecji sprzed dwóch lat, gdy kraj ten był bliski wyjścia ze strefy euro. Do dziś wprowadzone wówczas limity nie zostały całkowicie zniesione.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
gość2
5 lata temu
Przeniesienie firmy produkcyjnej to bardzo duże koszty. Trzeba budować nowe hale, podłączać do nich energię, przenosić pracowników, budować dojazdy i place. Na takie coś mogą pozwolić tylko bogate firmy. Albo takie które nic nie produkują. Jak wymienione w artykule banki, dostawcy usług teleinformatycznych i inne obiboki.
Klient
5 lata temu
Brzmi jak eksterminacja...
Przedsiebiorc...
5 lata temu
Jak nie wiesz i niekorzystasz to przynajmniej nie siej swoich głupot dalej. To co robi Strezynska ma bardzo dobry cel a szczególnie zniweluje biurokratyzację i zdynamizuje społeczeństwo do działania i przedsiębiorczości . Np zamiast biegać co chwile do urzędu to będę w stanie podpisać dokument i złożyć , w ostateczności zrobić zdjęcie i potwierdzić je swoim elektronicznym dowodem. Czas jaki zaoszczędze mogę spędzić u klienta na zarabianiu pieniędzy zamiast wracać się 1000km od zagranicznego klient . Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia .
andy2024
5 lata temu
Taki dekret to chyba wypowiedzenie wojny Katalonii? Ale casus Kosowa dalej obowiązuje bez względu na to co zakłamanie mordy polityków mówią... Mam tylko nadzieję że Kurdowie dadzą radę bo za nimi pójdą kolejne regiony a politycy wypiją piwo które nawarzyli kilka lat temu.