Notowania

Kierowcę firmowego auta trzeba wydać, jeśli złamał przepisy. Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Sąd Najwyższy rozwiał w ten sposób wątpliwości setek tysięcy kierowców aut firmowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Każdy wspólnik spółki jawnej, który jest uprawniony do jej reprezentowania, musi podać dane kierowcy firmowego auta, który złamał przepisy drogowe. Tak zdecydował Sąd Najwyższy. W razie odmowy grożą konsekwencje prawne.

Jak pisze "Rzeczpospolita", Sąd Najwyższy rozwiał w ten sposób wątpliwości setek tysięcy kierowców aut firmowych.

Odmowa oznacza narażenie się na odpowiedzialność z art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że "kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, naraża się na grzywnę".

Wideo: n owe przepisy dla jeżdżących po autostradach

Gdy za kierownicą samochodu, któremu zdjęcie zrobi fotoradar, siedzi jego właściciel, nie ma problemu z ustaleniem jego personaliów. Schody zaczynają się, gdy samochód należy do osoby prawnej, czyli na przykład spółki.

Sprawą kierowcy samochodu firmowego, który złamał przepisy drogowe, zajął się Sąd Najwyższy, ponieważ sądy niższych instancji nie były w stanie dokonać właściwej wykładni przepisów Kodeksu wykroczeń w zakresie ujawnienia danych kierującego.

Kodeks wykroczeń stanowi, że "do udzielenia informacji zobowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentacji tego podmiotu na zewnątrz, a w razie jej niewyznaczenia osoby wchodzące w jego skład". Problem pojawił się, ponieważ spółka jawna nie posiada żadnych organów, więc nie ma też w organu uprawnionego do reprezentacji, ani osób wchodzących w skład takiego organu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: przepisy drogowe, wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-07-2018

kieoSamochody firmowe powinny parkować w swojej bazie lub miejscach wynajętych do tego celu. A nie na osiedlach i ulicach. Państwo powinno to uregulować, … Czytaj całość

02-07-2018

MatDawno POwinni kupić kilka okretów podwodnych najnowszej generacji w Szwecji ....ale POsłuszni Berlinowi zajęci byli tylko pilnowaniem interesów … Czytaj całość

02-07-2018

KIEROWCAdobrze ze ten sad rozgonili

Rozwiń komentarze (43)