Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kierowcę firmowego auta trzeba wydać, jeśli złamał przepisy. Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Kierowcę firmowego auta trzeba wydać, jeśli złamał przepisy. Ważny wyrok Sądu Najwyższego

Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER

Każdy wspólnik spółki jawnej, który jest uprawniony do jej reprezentowania, musi podać dane kierowcy firmowego auta, który złamał przepisy drogowe. Tak zdecydował Sąd Najwyższy. W razie odmowy grożą konsekwencje prawne.

Jak pisze "Rzeczpospolita", Sąd Najwyższy rozwiał w ten sposób wątpliwości setek tysięcy kierowców aut firmowych.

Odmowa oznacza narażenie się na odpowiedzialność z art. 96 § 3 Kodeksu wykroczeń, który stanowi, że "kto wbrew obowiązkowi nie wskaże na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, naraża się na grzywnę".

Wideo: nowe przepisy dla jeżdżących po autostradach

 

Gdy za kierownicą samochodu, któremu zdjęcie zrobi fotoradar, siedzi jego właściciel, nie ma problemu z ustaleniem jego personaliów. Schody zaczynają się, gdy samochód należy do osoby prawnej, czyli na przykład spółki.

Sprawą kierowcy samochodu firmowego, który złamał przepisy drogowe, zajął się Sąd Najwyższy, ponieważ sądy niższych instancji nie były w stanie dokonać właściwej wykładni przepisów Kodeksu wykroczeń w zakresie ujawnienia danych kierującego.

Z usług bankowych najczęściej korzystasz przez:

Aplikację mobilną na smartfonie
System bankowości internetowej (strona www)
Wybieram tradycyjne oddziały
Przez kontakt telefoniczny

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Kodeks wykroczeń stanowi, że "do udzielenia informacji zobowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentacji tego podmiotu na zewnątrz, a w razie jej niewyznaczenia osoby wchodzące w jego skład". Problem pojawił się, ponieważ spółka jawna nie posiada żadnych organów, więc nie ma też w organu uprawnionego do reprezentacji, ani osób wchodzących w skład takiego organu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Kornel M.
2018-07-05 17:56
A co z ustawą RODO- WYSOKI SĄDZIE nie obowiązuje ?????
sizif
2018-07-05 16:45
wystarczy nie odpowiadac na pseudo wezwania, nie istnieje obowiazek korespondowania z jakakolwiek instytucja lub organem, kpow nie przewiduje takiej formy zbierania oświadczeń
sędzia
2018-07-02 21:04
bardzo dobrze. karać bandytów.
Pokaż wszystkie komentarze (43)