Notowania

zakaz palenia
19.11.2010 16:59

Kluby Palacza stracą koncesje? GIS ostrzega

Właściciele lokali obchodzących prawo muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Zoommer/Dreamstime)

Restauratorzy, którzy zdecydują się na otwarcie tzw. klubu palacza, muszą liczyć się z możliwością odebrania im pozwolenia na sprzedaż alkoholu - przestrzega GIS. Dotychczas nikt z warszawskich restauratorów nie poinformował ratusza o rozpoczęciu tego typu działalności.

Główny Inspektorat Sanitarny odnotował dotychczas w całej Polsce kilkanaście prób obejścia znowelizowanych przepisów ustawy antynikotynowej, polegających na przekształceniu lokalu gastronomicznego w klub palacza.

W takim klubie zakaz palenia nie obowiązuje - jego członkowie otrzymują legitymacje członkowskie i podpisują zgodę na przebywanie w zadymionym lokalu.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, zmiana rodzaju prowadzonej działalności skutkuje wygaśnięciem koncesji na sprzedaż alkoholu. Jak ocenił zastępca szefa GIS Jan Orgelbrand, restauratorzy decydujący się na otwarcie klubu nie wzięli pod uwagę wiążących się z tym konsekwencji.

_ - Restaurator zamieniający swój lokal w klub palacza wyłącza go z przestrzeni publicznej. Z tego powodu władze lokalne mogą wypowiedzieć mu umowę najmu należącego do miasta lokalu. Możliwe jest także odebranie takiej osobie koncesji na sprzedaż alkoholu _ - powiedział.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/50/t90930.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/koniec;batalii;o;ustawe;antynikotynowa,76,0,615244.html) Koniec batalii o ustawę antynikotynową

Jak zaznaczył, obecnie inspektorzy sanitarni nastawieni są głównie na pouczanie palaczy. _ - Teraz trzeba oswoić ludzi z nowymi przepisami, na ich karanie przyjdzie czas. Na pewno będziemy jednak egzekwować nałożony na właścicieli lokali obowiązek informowania o zakazie palenia _ - powiedział.

Jak dowiedziała się w stołecznym ratuszu, restaurator, który zmieni rodzaj prowadzonej przez siebie działalności na tzw. klub palacza, ma obowiązek poinformowania o tym fakcie w ciągu 14 dni. Dotychczas nikt tego nie zrobił.

Jeszcze nie wiadomo, jak w takich przypadkach będą postępować warszawscy urzędnicy; dopiero w przyszłym tygodniu ma być znana opinia prawników na ten temat. Jednak w każdym przypadku dla ratusza wiążąca będzie opinia sanepidu, którą musi uzyskać każdy restaurator zmieniający rodzaj prowadzonej działalności. Jeśli sanepid uzna, że w świetle ustawy sprzedaż alkoholu w klubie palacza nie jest możliwe, przedsiębiorca takiego zezwolenia nie dostanie.

W poniedziałek weszła w życie nowelizacja ustawy antynikotynowej, wprowadzająca zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych dysponujących jedną salą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/227/t88035.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/uwaga;palacze;straznik;miejski;juz;wlepi;mandat;za;dymka,149,0,713621.html) Uwaga palacze! Strażnik miejski już wlepi mandat za dymka Do tej pory mogli oni jedynie pouczać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/171/t111787.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakaz;palenia;w;klubach;bedzie;obowiazywal;tylko;na;papierze,2,0,709378.html) Zakaz palenia w klubach. Będzie obowiązywał tylko na papierze? 500 zł mandatu za palenie papierosa na przystanku lub w restauracji. Tyle przepisy. Wiele wskazuje na to, że będą one martwe.
Tagi: zakaz palenia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, najważniejsze, wiadmości, msp, czołówki, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz