Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kodeks pracy po nowemu. Idą duże zmiany

Kodeks pracy po nowemu. Idą duże zmiany

Małe firmy będą mogły zwolnić bez przyczyny, ale tylko udzielając odpowiedniej odprawy. Fot. istockphoto
Małe firmy będą mogły zwolnić bez przyczyny, ale tylko udzielając odpowiedniej odprawy.

Rząd pracuje nad nowym prawem pracy. Zmiany mają być rewolucyjne zarówno dla firm, jak i pracowników. Mają one zredukować liczbę umów śmieciowych, których w Polsce nadal jest milion.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma w marcu pokazać projekty dwóch nowych Kodeksów pracy - dla firm i dla związków zawodowych. Prawdziwa rewolucja czeka firmy zatrudniające do 10 osób - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Wobec małych firm zniknie obowiązek uzasadniania zwolnienia pracownika. Dziś konieczność szczegółowego opisywania przyczyn zwolnienia i walki z byłymi pracownikami w sądach są dla małych firm dużym problemem. Po zmianie ma być im lżej, ale poniosą też tego koszty. Będą musieli bowiem zapłacić zwolnionym odprawę - tym wyższą, im dłuższy był staż pracy danego pracownika.

Zobacz też: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

 

 

Odprawy nie będzie trzeba płacić, jeśli pracodawcy będą rozstawać się z pracownikami tak jak dzisiaj - z uzasadnieniem wypowiedzenia. Wtedy jednak sprawą będzie mógł zająć się sąd.

W prawie mają się też pojawić dwie nowe formy umów o pracę - dorywczą i sezonową. Będą dotyczyć wszystkich firm, nie tylko tych zatrudniających do 10 osób. Dzięki nim firmy mają ograniczyć zatrudnianie na umowy zlecenia. Okres wypowiedzenia w przypadku tych dwóch nowych umów ma wynosić kilka dni. W ramach umowy o pracę dorywczą czy sezonową będzie można w ciągu roku przepracować tylko kilka miesięcy.

Ma być też mniej biurokracji przy udzielaniu urlopów, planowaniu czasu pracy i prowadzeniu akt osobowych pracowników - pisze "Rz".

W znowelizowanym Kodeksie pracy mają zmienić się również zasady dotyczące urlopów. Jak informowaliśmy w money.pl, wszystkim pracownikom - bez względu na staż - ma przysługiwać 26 dni wolnego.

Czytaj także
Polecane galerie
Zew
2018-02-02 12:58
Co z umowami o dzieło!!?
Alicja
2018-02-01 16:13
Umowy zlecenia wcale nie są złe a zwłaszcza kiedy zostały ozusowane zawsze gdy jest lepiej to robią aby było gorzej te nowe umowy to dopiero smiciowki .....to że nie będzie można na nich pracować cały rok a opłaty za cały rok jak to sobie wybrazacie a zarobki nie są takie by można z nich przeżyć choćby jeszcze jeden miesiąc.Ten co ma dużą kasę to tego nie zrozumie........
Mania
2018-02-01 15:04
A może ktoś wreszcie pomyśli o stałej a nie godzinowej stawce dla instruktorow nauki jazdy,ktorych jest coraz mniej,bo z takich groszy żyć się nie da
Pokaż wszystkie komentarze (30)