Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Kodeks pracy po nowemu. Idą duże zmiany

30
Podziel się:

Rząd pracuje nad nowym prawem pracy. Zmiany mają być rewolucyjne zarówno dla firm, jak i pracowników. Mają one zredukować liczbę umów śmieciowych, których w Polsce nadal jest milion.

Małe firmy będą mogły zwolnić bez przyczyny, ale tylko udzielając odpowiedniej odprawy.
Małe firmy będą mogły zwolnić bez przyczyny, ale tylko udzielając odpowiedniej odprawy. (istockphoto)

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma w marcu pokazać projekty dwóch nowych Kodeksów pracy - dla firm i dla związków zawodowych. Prawdziwa rewolucja czeka firmy zatrudniające do 10 osób - pisze środowa "Rzeczpospolita".

Wobec małych firm zniknie obowiązek uzasadniania zwolnienia pracownika. Dziś konieczność szczegółowego opisywania przyczyn zwolnienia i walki z byłymi pracownikami w sądach są dla małych firm dużym problemem. Po zmianie ma być im lżej, ale poniosą też tego koszty. Będą musieli bowiem zapłacić zwolnionym odprawę - tym wyższą, im dłuższy był staż pracy danego pracownika.

Zobacz także: Zobacz też: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

Odprawy nie będzie trzeba płacić, jeśli pracodawcy będą rozstawać się z pracownikami tak jak dzisiaj - z uzasadnieniem wypowiedzenia. Wtedy jednak sprawą będzie mógł zająć się sąd.

W prawie mają się też pojawić dwie nowe formy umów o pracę - dorywczą i sezonową. Będą dotyczyć wszystkich firm, nie tylko tych zatrudniających do 10 osób. Dzięki nim firmy mają ograniczyć zatrudnianie na umowy zlecenia. Okres wypowiedzenia w przypadku tych dwóch nowych umów ma wynosić kilka dni. W ramach umowy o pracę dorywczą czy sezonową będzie można w ciągu roku przepracować tylko kilka miesięcy.

Ma być też mniej biurokracji przy udzielaniu urlopów, planowaniu czasu pracy i prowadzeniu akt osobowych pracowników - pisze "Rz".

W znowelizowanym Kodeksie pracy mają zmienić się również zasady dotyczące urlopów. Jak informowaliśmy w money.pl, wszystkim pracownikom - bez względu na staż - ma przysługiwać 26 dni wolnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Zew
6 lat temu
Co z umowami o dzieło!!?
Alicja
6 lat temu
Umowy zlecenia wcale nie są złe a zwłaszcza kiedy zostały ozusowane zawsze gdy jest lepiej to robią aby było gorzej te nowe umowy to dopiero smiciowki .....to że nie będzie można na nich pracować cały rok a opłaty za cały rok jak to sobie wybrazacie a zarobki nie są takie by można z nich przeżyć choćby jeszcze jeden miesiąc.Ten co ma dużą kasę to tego nie zrozumie........
Mania
6 lat temu
A może ktoś wreszcie pomyśli o stałej a nie godzinowej stawce dla instruktorow nauki jazdy,ktorych jest coraz mniej,bo z takich groszy żyć się nie da
ewa
6 lat temu
nie powinno być urlopów płatnych ja jak nie pracuję to nie zarabiam i do kogo mam iść na skargę
Przemek
6 lat temu
Ha ha kodeks pracy ustanawiany jest przez kogo przez urzędnika który w porozumieniu z jakimś pracodawca zmieniają na korzyść swoją a gdyby zrobili sondaż z pracownikami zwykłymi co by chcieli zmienić w kodeksie pracy zaraz by połowa przepisów do zmiany Na temat związków nie będę się wypowiadał bo są różne ale fakt służy wyłącznie do ochrony własnego interesu... Pozatym wkurza mnie fakt że pracownik nie może dysponować swoim czasem wolnym tylko pracodawca ma prawo np pracujesz 8 h nagle dostajesz info od kierownika że trzeba zostać dłużej ,lub na umowie są wolne soboty a karzą ci przyjść musowo lub przesuwają urlop bo ludzi nie ma to niech zatrudni więcej proste Lub za pracę w soboty odbiór godzin w tygodniu bo w pojęciu kodeksu pracy jest 7 dni roboczych
...
Następna strona