Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kontynuacja działalności gospodarczej na emeryturze

0
Podziel się:

Wątpliwości może budzić data, z jaką osoba przechodząca na emeryturę ma być wyrejestrowana z ubezpieczeń społecznych.

Kontynuacja działalności gospodarczej na emeryturze
(Palko72/Dreamstime.com)

Wątpliwości może budzić data, z jaką należy wyrejestrować, a raczej przerejestrować osobę 65-letnią przechodzącą na emeryturę, która w dalszym ciągu będzie prowadzić działalność pozarolniczą, ale nie otrzymała jeszcze decyzji o przyznaniu świadczenia. W tym przypadku należy jednak poczekać na decyzję o przyznaniu świadczenia.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą z działalności obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu i zdrowotnemu. Dobrowolne z działalności jest dla niej ubezpieczenie chorobowe. Sytuacja ulega zmianie, gdy osoba ta uzyskuje prawo do emerytury. Wówczas od dnia nabycia prawa do tego świadczenia ubezpieczenia społeczne z działalności są dobrowolne, a obowiązkowe jest tylko ubezpieczenie zdrowotne.

W takiej sytuacji należy złożyć formularz ZUS ZWUA i z dniem nabycia prawa do emerytury wyrejestrować tę osobę ze wszystkich ubezpieczeń, do których została zgłoszona z działalności, i z tym samym dniem z działalności zgłosić ją na druku ZUS ZZA wyłącznie do ubezpieczenia zdrowotnego. Tak trzeba postąpić przy założeniu, że osoba ta z działalności nie będzie chciała przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Następnie należy złożyć korektę deklaracji rozliczeniowych ZUS DRA złożonych za okres, za który płatnik wykazywał wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne i w skorygowanej deklaracji wykazać tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Gdy osoba prowadząca działalność jest płatnikiem składek także za inne osoby, to składki za siebie wykazuje w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA. Wtedy oczywiście powinna skorygować ten raport i dołączyć go do skorygowanej deklaracji rozliczeniowej. Po złożeniu korekty dokumentów rozliczeniowych na koncie płatnika powstanie nadpłata składek, która może zostać zaliczona na poczet przyszłych składek lub na wniosek osoby prowadzącej działalność zwrócona.

Podstawa prawna:

  • art. 9 ust. 5, ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl Money.pl
Zobacz, jak przedsiębiorcy oszczędzają na emeryturę Ponad 80 proc. prowadzących firmy ma świadomość, że ich emerytura uzbierana w ramach obowiązkowych filarów może być głodowa.
Działalność gospodarczą możesz zawiesić, ale... Przedsiębiorcy zawieszający działalność firmy muszą pamiętać, że mogą to zrobić tylko na dwa lata.
Stosunek pracy a zatrudnienie na podstawie innych umów Podstawową formą zatrudniania są umowy o pracę na czas określony lub na czas nieokreślony. W przeciwieństwie do innych form dają one szczególną ochronę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)