Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kto może prowadzić handel w Trzech Króli

0
Podziel się:

Złamanie zakazu handlu w Trzech Króli jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy.

Kto może prowadzić handel w Trzech Króli
(Joyfull/Dreamstime)

Święto Trzech Króli jest od tego roku dniem wolnym od pracy. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że 6 stycznia staje się trzynastym dniem świątecznym, w którym obowiązuje zakaz handlu.

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska podkreśla, że zasady dotyczące handlu są takie same, jak w czasie innych dni ustawowo wolnych od pracy.

- _ Zakaz pracy w handlu w święta obowiązuje także 6 stycznia, w nowoustanowione święto Trzech Króli. Zakaz ten obejmuje pracowników, a więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. 6 stycznia, tak jak w inne święta centra handlowe, hipermarkety i inne placówki handlowe, które w większości zatrudniają pracowników będą nieczynne _ - mówi Danuta Rutkowska.

Rzeczniczka PIP podkreśliła, że w święto Trzech Króli - tak jak w inne święta, w które obowiązuje zakaz handlu - mogą pracować te osoby, które nie są pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy.

- _ Jeśli więc za ladą sklepu stanie sam właściciel albo będą to osoby zatrudnione przez niego na podstawie umowy cywilno-prawnej, wówczas zgodnie z przepisami takie sklepy będą mogły tego dnia prowadzić handel _ - dodaje Rutkowska.

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy przypomniała, że złamanie zakazu handlu w dni świąteczne wolne od pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy. Jest to wykroczenie zagrożone karą grzwyny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t97071.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/solidarnosc;zaskarzy;nowelizacje;kodeksu;pracy,201,0,734921.html) "Solidarność" zaskarży nowelizację kodeksu pracy Nowy przepis odbiera prawo dla dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t92640.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kontrola;pip;-;na;co;sie;przygotowac,36,0,742180.html) Kontrola PIP - na co się przygotować Za uchybienia wykryte w firmie podczas kontroli, inspektor pracy może nałożyć grzywnę od 1 do nawet 30 tys. zł.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/pracowales;ubieglej;nocy;masz;prawo;do;nadgodzin,194,0,702402.html) Pracowałeś ubiegłej nocy? Masz prawo do nadgodzin W związku ze zmianą czasu osoby zatrudnione w nocy przekroczyły dobową normę.
praca
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)