Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kto może prowadzić handel w Trzech Króli

Kto może prowadzić handel w Trzech Króli

Fot. Joyfull/Dreamstime

Święto Trzech Króli jest od tego roku dniem wolnym od pracy. Państwowa Inspekcja Pracy przypomina, że 6 stycznia staje się trzynastym dniem świątecznym, w którym obowiązuje zakaz handlu.

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska podkreśla, że zasady dotyczące handlu są takie same, jak w czasie innych dni ustawowo wolnych od pracy.

- Zakaz pracy w handlu w święta obowiązuje także 6 stycznia, w nowoustanowione święto Trzech Króli. Zakaz ten obejmuje pracowników, a więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. 6 stycznia, tak jak w inne święta centra handlowe, hipermarkety i inne placówki handlowe, które w większości zatrudniają pracowników będą nieczynne - mówi Danuta Rutkowska.

Rzeczniczka PIP podkreśliła, że w święto Trzech Króli - tak jak w inne święta, w które obowiązuje zakaz handlu - mogą pracować te osoby, które nie są pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy.

- Jeśli więc za ladą sklepu stanie sam właściciel albo będą to osoby zatrudnione przez niego na podstawie umowy cywilno-prawnej, wówczas zgodnie z przepisami takie sklepy będą mogły tego dnia prowadzić handel - dodaje Rutkowska.

Rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy przypomniała, że złamanie zakazu handlu w dni świąteczne wolne od pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowniczym i złamaniem przepisów o czasie pracy. Jest to wykroczenie zagrożone karą grzwyny od tysiąca do 30 tysięcy złotych.

Czytaj w Money.pl
"Solidarność" zaskarży nowelizację kodeksu pracy
Nowy przepis odbiera prawo dla dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
Kontrola PIP - na co się przygotować
Za uchybienia wykryte w firmie podczas kontroli, inspektor pracy może nałożyć grzywnę od 1 do nawet 30 tys. zł.
Pracowałeś ubiegłej nocy? Masz prawo do nadgodzin
W związku ze zmianą czasu osoby zatrudnione w nocy przekroczyły dobową normę.
zakaz, święto, praca, handel, pracownik, sklep, wykroczenie, trzech króli, złamanie
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
T.
81.190.54.* 2011-01-05 18:55
Jeśli jest zakaz handlu w święta , to powinien obowiązywać generalnie !
A nie na zasadzie ; ten i tamten może , ksiądz też może św.figurki sprzedawać , ale tamtych należy już ukarać za handel.
Co to za dziwny kraj ,ta Polska ???
Salomon 1949
79.191.86.* 2011-01-05 18:40
Gdzie jeszcze na świecie, w państwach z podobnym wskaźnikiem ubóstwa, tak utrudnia się ludziom pracę? Kto nie chce niech nie pracuje, a w te 13 dni w roku powinni pracować właśnie dobrowolnie, np. pracownicy etatowi, którzy na te święta zatrudnią się dodatkowo, na umowę zlecenia, w swoim macierzystym sklepie (markecie) lub u innego handlowca. Niechby tylko 1/3 kasjerów i 1/2 ochroniarzy plus 1/2 obsługi marketu podpisała taką umowę zlecenia - wtedy market byłby czynny w te święta, może w nieco skróconym czasie, pracując wyłącznie z kadrą zatrudnioną na umowach zlecenia i innymi osobami- współwłaścicielami marketu-sklepu itp.