Notowania

Przejdź na
urząd
13.04.2011 12:10

Łatwiej o kary dla leniwych urzędników

Jeżeli zbyt długo będą przeciągać twoją sprawę, mogą nawet stracić pracę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od 11 kwietnia obowiązuje znowelizowany kodeks postępowania administracyjnego. Zgodnie z nim można składać zażalenie na pracę urzędów w sytuacji, gdy będą przewlekać sprawę, czyli wykonywać pozorne czynności, które tak naprawdę nie posuwają jej do przodu. Do tej pory mogliśmy złożyć zażalenie tylko wtedy, gdy urzędnicy nie załatwili sprawy w terminie.

Zażalenie złożymy więc teraz również wtedy, gdy zamiast rozpatrzyć wniosek urzędnik będzie wysyłał nam kolejne wezwania do dostarczenia dokumentów niemających żadnego znaczenia dla sprawy lub wówczas, gdy czynności będą co prawda wykonywane, ale w bardzo dużych odstępach czasu. Zażalenie kierujemy do organu wyższego stopnia - pisze portal e-prawnik.pl.

W praktyce jeśli niezałatwioną sprawą zajmował się np. urząd gminy, to wyższym stopniem będzie samorządowe kolegium odwoławcze. Przy zażaleniu sprawy z urzędu wojewódzkiego trzeba się zwrócić do jednego z ministerstw.

Nowelizacja nie definiuje jednak terminu przewlekłości. O tym, kiedy mamy z nią do czynienia będzie zatem decydował organ, który zajmie się rozpatrzeniem zażalenia. Pomocne mogą okazać się wcześniejsze wyroki.

Gdy terminy na załatwienie spraw minęły lub – jak wspominaliśmy – sprawa jest załatwiana przewlekle, możemy zwrócić się do organu wyższego stopnia. Jeżeli organ wyższego stopnia stwierdzi, że zażalenie jest uzasadnione, wyznaczy urzędowi termin na załatwienie sprawy. Ustaleni zostaną winni, którzy będą musieli wytłumaczyć się z opóźnień.

Możliwe jest również ukaranie bezpośrednich sprawców. Podlegają oni odpowiedzialności porządkowej lub dyscyplinarnej. O sankcjach możemy przeczytać w ustawie o pracownikach urzędów państwowych i samorządowych. Należy do nich również dyscyplinarne zwolnienie z pracy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowe;przepisy;maja;zdyscyplinowac;urzednikow,42,0,810282.html) Nowe przepisy mają zdyscyplinować urzędników Zmiany w prawie mają przyspieszyć postępowania w urzędach administracji publicznej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/pawlak;resort;finansow;opoznia;likwidacje;barier,128,0,810880.html) Pawlak: Resort finansów opóźnia likwidację barier Przy próbach usuwania utrudnień dla przedsiębiorców napotykamy opór administracji - twierdzi wicepremier i minister gospodarki.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t136051.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ciecia;w;urzedach;w;tk;prezydent;gora,141,0,800653.html) Cięcia w urzędach w TK. Prezydent górą? To pierwsza ustawa przygotowana przez rząd Donalda Tuska, której prezydent nie podpisał.
Tagi: urząd, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz