Notowania

wiadomości
21.11.2016 06:21

Co zyskają przedsiębiorcy dzięki ustawie o małej działalności gospodarczej?

Autorzy projektu liczą, że dzięki wprowadzeniu regulacji cześć osób, których nie stać na zapłacenie składek, zdecyduje się na zarejestrowanie działalności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(.shock/iStockphoto)

Posłowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego ukończyli projekt ustawy o małej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, których przychód nie przekracza 5 tys. złotych miesięcznie będą mogli zrezygnować z ryczałtowych składek na ubezpieczenie społeczneubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Przewodniczący zespołu, Adam Abramowicz z PiS-u, powiedział, że stawka daniny ma wynieść nieco ponad 22 procent. Przy przychodzie w wysokości 5 tys. zł daje to płacone obecnie 1120 zł. Osiągający mniejsze przychody zapłacą zatem niższą składkę. Przechodzenie z jednego do drugiego systemu, jak wyjaśnia Adam Abramowicz jest płynne, gdy osiągnie się 5 tysięcy złotych przychodu.

Poseł powiedział, że szara strefa niepłacących składek, waha się od 600 do 700 tysięcy osób. Abramowicz liczy, że dzięki wprowadzeniu regulacji cześć osób, których nie stać na zapłacenie składek, zdecyduje się na zarejestrowanie działalności.

Wicepremier, Mateusz Morawiecki powiedział, że pozytywnie ocenia pomysł posłów, ale trzeba jeszcze porozmawiać o szczegółach. Według niego najbliższe tygodnie miną na dyskusjach z autorami tego projektu.

Autorzy projektu prognozują, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero w przyszłym roku. Na ulgi podatkowe wcześniej będą mogli liczyć zakładający firmę. Projekt Prawa przedsiębiorców zaprezentowany w minionym tygodniu przez Ministerstwo Rozwoju, zakłada półroczne zwolnienie ze składek. Nie zapłacą ich także ci, których miesięczny przychód nie przekracza połowy miesięcznego minimalnego wynagrodzenia.

Tagi: wiadomości, gospodarka, baza wiedzy, prawo, gospodarka polska, najważniejsze, msp, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2016

ObserwatorP. Gwiazdowski Centrum Adam Smithsa mówi żeby całkowicie zlikwidować Zus. Dlaczego żaden rząd nie słucha mądrych ludzi?? Z 46tys ludzi z Zus zwolnić … Czytaj całość

21-11-2016

andyPrzy PRZYCHODZIE wynoszącym 5000 zł wielu przedsiębiorców ma DOCHODU 1000zł lub mniej na czysto, więc jak może zapacić 1120zł na ZUS? … Czytaj całość

21-11-2016

John R"Abramowicz liczy... ... że część osób, których nie stać na zapłacenie składek..." - jak miło, że ktoś zauważył, że są tacy, których w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (41)