Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Co zyskają przedsiębiorcy dzięki ustawie o małej działalności gospodarczej?

Co zyskają przedsiębiorcy dzięki ustawie o małej działalności gospodarczej?

Fot. .shock/iStockphoto

Posłowie Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego ukończyli projekt ustawy o małej działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, których przychód nie przekracza 5 tys. złotych miesięcznie będą mogli zrezygnować z ryczałtowych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Przewodniczący zespołu, Adam Abramowicz z PiS-u, powiedział, że stawka daniny ma wynieść nieco ponad 22 procent. Przy przychodzie w wysokości 5 tys. zł daje to płacone obecnie 1120 zł. Osiągający mniejsze przychody zapłacą zatem niższą składkę. Przechodzenie z jednego do drugiego systemu, jak wyjaśnia Adam Abramowicz jest płynne, gdy osiągnie się 5 tysięcy złotych przychodu.

Poseł powiedział, że szara strefa niepłacących składek, waha się od 600 do 700 tysięcy osób. Abramowicz liczy, że dzięki wprowadzeniu regulacji cześć osób, których nie stać na zapłacenie składek, zdecyduje się na zarejestrowanie działalności.

Wicepremier, Mateusz Morawiecki powiedział, że pozytywnie ocenia pomysł posłów, ale trzeba jeszcze porozmawiać o szczegółach. Według niego najbliższe tygodnie miną na dyskusjach z autorami tego projektu.

Autorzy projektu prognozują, że nowe przepisy wejdą w życie dopiero w przyszłym roku. Na ulgi podatkowe wcześniej będą mogli liczyć zakładający firmę. Projekt Prawa przedsiębiorców zaprezentowany w minionym tygodniu przez Ministerstwo Rozwoju, zakłada półroczne zwolnienie ze składek. Nie zapłacą ich także ci, których miesięczny przychód nie przekracza połowy miesięcznego minimalnego wynagrodzenia.

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
@
2016-11-24 02:08
Kiedy w Polsce taka stawka? Podobno jesteśmy w UE?
Van
2016-11-22 16:11
przychód....bez sensu....miarą powinien być dochód.
zima1080
2016-11-22 02:56
to jest 22% od PRZYCHODU a nie dochodu - więc gdy masz przychód 4.000 a kosztów 3.000 zł to zapłacisz 880 zł podatku czyli podatek wyniesie 88%. To jest kraj totalnego obłędu - gdzie rozum! No ale lepiej zapłacić 880 zł czyli 88% niż 1100 zł (podatek dla niepoznaki zwany składkami ZUS) bo to już 110% dochodu. Jestem pod wrażeniem - to będzie ogromna ulga dla przedsiębiorców.
Pokaż wszystkie komentarze (41)