Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mandaty za niewystawianie paragonu. Ministerstwo podsumowuje

0
Podziel się:

Urzędnicy w tak krótkim czasie wystawili ponad 12 tysięcy mandatów.

Mandaty za niewystawianie paragonu. Ministerstwo podsumowuje
(Miflippo/Dreamstime)

Podczas trwającej w zimowe ferie akcji _ Weź paragon _ urzędnicy skarbowi wystawili 12,4 tys. mandatów na łączną kwotę 3,4 mln zł - poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.

Akcja pod hasłem _ Nie bądź jeleń, weź paragon _ prowadzona była od 14 stycznia do 24 lutego 2013 r. _ Tak jak miało to miejsce w poprzednich sezonach, założeniem akcji była kontrola wywiązywania się przez przedsiębiorców z obowiązków dotyczących ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących i wydawania paragonów _ - wyjaśniła rzeczniczka.

Dodała, że kontrole prowadzone były na terenie całego kraju, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych i wypoczynkowych. Objęły one m.in. firmy świadczące usługi związane z zimowym wypoczynkiem, m.in. na stokach narciarskich, lodowiskach, w wypożyczalniach sprzętu zimowego, w szkołach nauki jazdy na nartach, punktach i lokalach gastronomicznych.

Dróżdż powiedziała, że w porównaniu z ubiegłoroczną akcją _ Weź paragon _ w tym roku wymierzono o ponad 2 tys. mandatów więcej. _ W ponad 900 przypadkach skierowano wnioski o wszczęcie tzw. postępowań przygotowawczych. Dotyczyły one przede wszystkim osób, które odmówiły przyjęcia mandatu lub przypadków ujawnienia kolejnych naruszeń ustawowych obowiązków ewidencjonowania sprzedaży na kasach rejestrujących i wydawania paragonów w tym samym podmiocie gospodarczym _ - poinformowała rzeczniczka.

Zgodnie z danymi MF kontrole objęły ponad 128 tys. przedsiębiorstw, z czego u ok. 10 proc. ujawniono nieprawidłowości skutkujące mandatem. _ Zauważono także, że na terenach związanych z zimowym wypoczynkiem, gdzie czynności kontrolne od kilku lat są zintensyfikowane, odnotowuje się z roku na rok niższy wskaźnik ujawnionych nieprawidłowości. Powyższe potwierdza, że podejmowana przez służby skarbowe akcja przynosi zamierzony skutek prewencyjny _ - wyjaśniła Dróżdż.

Resort finansów poinformował, że największą liczbę nieprawidłowości ujawniono w województwach: małopolskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim. Rzeczniczka MF poinformowała, że tłumaczenia przedsiębiorców niewywiązujących się z obowiązku rejestrowania sprzedaży z użyciem kas fiskalnych nie zmieniły się od ubiegłego roku. Argumentowali, że mieli zbyt dużą liczbę klientów bądź wprowadzali zapisy z opóźnieniem według sporządzonych notatek.

_ Odnotowano również przypadki, gdy osoby prowadzące działalność gospodarczą legitymujące się wpisem do ewidencji działalności gospodarczej w rzeczywistości działalność gospodarczą miały zawieszoną. W niewielkim sklepie zauważono m.in., iż zamiast kasy rejestrującej na ladzie ustawiony jest kalkulator z drukarką na taśmę papierową, który miał imitować działanie kasy rejestrującej. W rzeczywistości sprzedaż prowadzona była poza ewidencją _ - wytłumaczyła Drożdż.

Dodała, że oprócz działań kontrolnych na szeroką skalę prowadzona była również kampania edukacyjna. Zdaniem Dróżdż akcja promowała w społeczeństwie z jednej strony postawy uczciwego przedsiębiorcy, z drugiej - świadomego konsumenta. _ Pozwoliła także na skuteczną walkę z szarą strefą i nieuczciwą konkurencją zagrażającą sprzedawcom rzetelnie rozliczającym się z fiskusem. Analiza efektów akcji wskazuje na potrzebę jej dalszego kontynuowania _ - podsumowała rzeczniczka.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kłamstwa i manipulacja". Rostowski odpowiada prezesowi PiS Minister finansów koresponduje z Jarosławem Kaczyńskim. Przeczytaj list i przekonaj się, co wzburzyło wicepremiera.
Banki będą udostępniać im dane klientów? Fiskus miałby m. in. prawo poznać wysokość spłat udzielonych podatnikowi pożyczek i kredytów.
Dramatyczny apel byłego premiera Buzka _ Nie widzę żadnego uzasadnienia by kończyć działalność stref. Powinniśmy przedłużyć ten okres _.
prawo
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)