Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Mikrofirmy - szykują się ułatwienia finansowe

0
Podziel się:

Zgodnie z projektem przewidziane w nim uproszczenia będą mogły stosować podmioty z szerszego kręgu niż wskazane w unijnej definicji mikrofirmy.

Mikrofirmy - szykują się ułatwienia finansowe
(Bowie15/Dreamstime)

Najmniejsze przedsiębiorstwa, będą mogły sporządzać uproszczone sprawozdania finansowe, co będzie dla nich tańsze. Odpowiednie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości, którym we wtorek ma zająć się rząd.

Przygotowany przez resort finansów projekt ma dostosować ustawę o rachunkowości do unijnej dyrektywy w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek. Dyrektywa ta weszła w życie 19 lipca 2013 r.

_ - Przyjęty kierunek zmian wpisuje się w działania rządu, zmierzające do poprawy wykonywania działalności gospodarczej i ograniczenie lub zniesienia barier hamujących rozwój przedsiębiorczości, poprzez możliwość sporządzenia uproszczonego sprawozdania finansowego przez jednostki mikro _ - napisano w uzasadnieniu do projektu.

Wśród przewidzianych w projekcie uproszczeń dla mikrofirm znalazła się możliwość sporządzania znacznie skróconego sprawozdania finansowego, które będzie zawierać jedynie podstawowe informacje w bilansie oraz rachunku zysków i strat. Najmniejsze firmy będą też zwolnione z obowiązku sporządzania dodatkowej informacji oraz sprawozdania z działalności pod warunkiem, że informacje, które obecnie znajdują się w tych elementach sprawozdania finansowego zostaną ujawnione w informacjach uzupełniających do bilansu.

_ - W przypadku, gdy jednostka mikro skorzysta z jakiegokolwiek uproszczenia w zakresie sprawozdania finansowego i sprawozdania z działalności, nie będzie mogła stosować wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów. Przyczyni się to do obniżenia kosztów przygotowania sprawozdania finansowego oraz kosztów bieżącego prowadzenia rachunkowości _ - wyjaśniło MF w uzasadnieniu do projektu.

Zgodnie z projektem mikrofirma będzie mogła opcjonalnie wybrać uproszczone formy sprawozdań, nie będzie miała obowiązku skorzystania z tej możliwości.

Według danych GUS w 2011 r. w Polsce funkcjonowało ponad 1,7 mln mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 9 osób), co stanowiło ok. 96 proc. wszystkich firm. Ponad 112 tys. takich firm prowadziło księgi rachunkowe. Zgodnie z definicją unijną jednostki _ mikro _ to spółki akcyjne, spółki z o.o. i spółki komandytowo-akcyjne, które nie przekroczyły limitów dwóch z trzech kryteriów: suma bilansowa w wysokości 350 tys. euro, przychody netto w wysokości 700 tys. euro, przeciętne zatrudnienie - 10 osób.

Zgodnie z projektem przewidziane w nim uproszczenia będą mogły stosować podmioty z szerszego kręgu niż wskazane w unijnej definicji mikrofirmy. Wskazano, że nowe możliwości obejmą m.in. osoby fizyczne, czy spółki cywilne osób fizycznych, jeżeli ich przychody były nie większe niż równowartość 2 mln euro. Obecnie po przekroczeniu obrotów w wysokości odpowiadającej 1,2 mld euro firma musi zacząć prowadzić tzw. pełną księgowość.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)