Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Minister Morawiecki zapowiada Fundusz Ekspansji Kapitałowej

20
Podziel się:

Powstanie Funduszu Ekspansji Kapitałowej, który będzie wspierał ekspansję polskich małych i średnich firm za granicą, zapowiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Minister Mateusz Morawiecki
Minister Mateusz Morawiecki (PAP/Jacek Turczyk)

Powstanie Funduszu Ekspansji Kapitałowej, który będzie wspierał ekspansję polskich małych i średnich firm za granicą - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Poinformował o tym w poniedziałek w Białymstoku podczas spotkania z parlamentarzystami i samorządowcami z regionu.

Morawiecki mówił, że polski rynek wewnętrzny nie jest taki duży jak chiński czy amerykański, a w oparciu o mały rynek nie da się zbudować wysokiej rentowności przedsiębiorstw, dlatego "w jak najszerszej skali" rząd będzie się starał wspierać działalność firm za granicą, "udostępniać instrumenty wsparcia dla naszych przedsiębiorców, instrumenty wsparcia ekspansji za granicą".

- Z jednej strony ekspansji eksportowej, czyli normalne narzędzia eksportowe (...), ale również wsparcie przy organizacji targów, przy zdobywaniu rynków zagranicznych. My będziemy chcieli w najbliższych paru miesiącach przebudować całkowicie dotychczasowy system WPHI (...) tak, żeby były to de facto placówki handlowe, które będą wspierać naszych eksporterów. Powiem tak: premie tych pracowników będą zależały od tego, jak wy, jak przedsiębiorcy będą zadowoleni (...) Cały system wsparcia eksportu będziemy chcieli w ten sposób przebudować - mówił Morawiecki.

Wicepremier powiedział, że uruchomiony będzie Fundusz Ekspansji Kapitałowej, który ma być szansą na zakup przez polskie firmy podmiotów za granicą, głównie na zachodzie Europy, by mogły łatwiej zdobywać nowe rynki, do których obecnie mają trudny dostęp, brakuje też polskim firmom pomocy prawnej, wiedzy consultingowej.

- I na te cele będziemy budować specjalny Fundusz Ekspansji Kapitałowej dla polskich małych i średnich firm za granicą, zwłaszcza w UE, ale nie tylko. To jest taka nowa rzecz, o której jeszcze publicznie nie informowałem, państwu o tym po raz pierwszy mówię, ponieważ wierzę, że nie jest to instrument krótkoterminowy, ale w średnim i długim terminie pomożemy dzięki temu setkom polskich firm kupić swoich konkurentów - tak można powiedzieć - ze swoich branż gdzieś tutaj na zachodzie: Austria, Holandia, Belgia Niemcy, Francja itd. z ogromną korzyścią dla długofalowego rozwoju kraju i tychże przedsiębiorstw - poinformował Morawiecki.

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
ob
6 lat temu
Dlaczego handlujący mięsem na targach nie płacą WAT a ceny jak w sklepach ?
ewa
6 lat temu
gdzie paca podatki handlujacy rumuni , bulgarzy i ukraicy na polskich targowiskach , dlaczego urzad sklarbowy ich nie kontroluje to skandal
ewa
6 lat temu
a mnie interesuje gdzie placa podatki handlujacy rumuni , bulgarzy i ukraincy na targowiskach miejskich , jakos urzad skarbowy dziwnie ich nioe kontroluje , to niesprawiedl;iwe podobno w polsce
zbyslaw
6 lat temu
panie morawiecki jesli mówicie o emeryturach to mówcie o emerytach którzy są na emeryturze i ile dostaną co roku waloryzacji.mówi pan o tych co mają przejsc na emeryture i miesza pan groch skapustą ludzią wgłowie pomieszać obiecanki cacanki nie panski rząd nam obiecuje.najpierw trzeba mieć pieniądze żeby ludzią się żyło dobrze a nie jednemu zabierać drugiemu dawać.kaczka tak rządzi
Hammurabi
6 lat temu
nikt nie skorzysta , wszyscy będziemy w czarnej d..pie ! puścić chłopa do biura to atrament wypije.