Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Minister wydał interpretację ws. VAT od transportu i spedycji

0
Podziel się

Szef resortu finansów wyjaśnił zasady opodatkowania usług transportowych i spedycyjnych. To skutek wyroku unijnego Trybunału.

Minister wydał interpretację ws. VAT od transportu i spedycji
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)
bEpyswZh

Minister finansów wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnił zasady opodatkowania usług transportowych i spedycyjnych. To skutek wyroku unijnego Trybunału z maja br., w którym Trybunał orzekł, że polski przepis jest sprzeczny z unijną dyrektywą.

Interpretacja została opublikowana na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, a podpisał ją - z upoważnienia ministra - wiceminister Maciej Grabowski.

Za kilka miesięcy zakwestionowany przez unijny Trybunał przepis przestanie obowiązywać i dlatego - jak wyjaśnił minister - wydana przez niego interpretacja będzie miała zastosowanie wyłącznie do czynności wykonanych przed 1 stycznia 2014 r.

bEpyswZj

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE zapadł na tle sporu między ministrem finansów a spółką TNT Express Worldwide (Poland), świadczącą usługi kurierskie, pocztowe, transportowe i spedycyjne. Chodziło o to, kiedy TNT Express Worldwide ma płacić w Polsce VAT od usług transportowych i spedycyjnych.

Z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że obowiązek zapłaty VAT od tych usług powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od wykonania usługi. TNT Express Worldwide była zdania, że przepis ten jest sprzeczny z unijną dyrektywą. Twierdziła, że od wszystkich tych usług, zarówno o charakterze kuriersko-pocztowym, jak i transportowo-spedycyjnym, powinna płacić VAT wtedy, kiedy wystawiła fakturę, nawet jeżeli w tym miesiącu nie dostała zapłaty ani nie upłynął 30. dzień od wykonania usługi.

Unijny Trybunał przyznał jej w maju br. rację. Orzekł, że polska ustawa o VAT jest w tym zakresie sprzeczna z unijną dyrektywą(sygn. C-169/12).

Z tego powodu - jak wyjaśnił minister finansów w interpretacji ogólnej - do podatnika należy wybór, czy świadcząc usługi transportowe i spedycyjne będzie płacił VAT zgodnie z zakwestionowanym art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy, czy wraz z momentem wykonania usługi lub z chwilą wystawienia faktury, lecz nie później niż w siódmym dniu, licząc od wykonania usługi.

bEpyswZp

Minister dodał, że od decyzji podatnika będzie również zależeć termin wystawienia faktury. Jeżeli podatnik wybierze opodatkowanie według art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy, to najpóźniej w tym momencie powinien wystawić fakturę. Jeżeli natomiast zdecyduje się na opodatkowanie w momencie wystawienia faktury - czyli tak, jak chciała TNT Express Worldwide - to fakturę musi wystawić nie później niż siódmego dnia od wykonania usługi.

Czytaj więcej w Money.pl
Leasingobiorcy mają oddać odliczony VAT? Wyrok podważył stanowisko zajęte przez Naczelny Sąd Administracyjny
UE ma broń przeciwko oszustom podatkowym Nadużycia dotyczące VAT mają poważne konsekwencje dla budżetów wielu państw Unii, w tym Polski, a by je ukrócić często potrzebna jest szybka reakcja władz.
23 procent VAT zamiast 8 procent Z ustawy nie wynika, czy infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu ma się znajdować wewnątrz budynku.
bEpyswZK
vat
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)