Notowania

euro
27.11.2008 07:26

NBP zapowiada podwójne ceny: w złotych i w euro

Obowiązywanie podwójnego obiegu walut określi ustawa horyzontalna.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EPA/PAP)

Przyjęcie euro wymaga zmiany przepisów i uchwalenia tak zwanej ustawy horyzontalnej. Określi ona czas obowiązywania podwójnego obiegu złotego i nowej waluty.

_ Gazeta Prawna _ pisze, że znowelizowane przepisy mają zapobiec spekulacji cenami towarów i usług. Eksperci z Narodowego Banku Polskiego wyjaśniają na łamach _ Gazety _, że ustawa horyzontalna ustali także ramy wprowadzenia euro, w której znajdą się delegacje do wydawania różnych aktów prawnych.

Przepisy horyzontalne zapewnią też ciągłość wszelkich stosunków prawnych oraz zachowają zasadę ochrony praw nabytych i swobody umów.
Dziennik wylicza, że dla wprowadzenia unijnej waluty konieczna jest nowelizacja artykułu konstytucji o prawie do emisji polskiego pieniądza przez NBP. Zmiany wymaga także ustawa o Narodowym Banku Polskim i Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Raport o przygotowaniach polski do przyjęcia euro ma się ukazać już w grudniu.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Euro w Polsce. Unia rozumie nasze wątpliwości ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;w;polsce;unia;rozumie;nasze;watpliwosci,140,0,403596.html )
* [ Tusk liczy na Skrzypka i prezydenta. W sprawie euro ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/tusk;liczy;na;skrzypka;i;prezydenta;w;sprawie;euro,134,0,388486.html )
* [ Euro może zastąpić złotego w 2012 roku ]( http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;moze;zastapic;zlotego;w;2012;roku,95,0,387935.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: euro, waluty, pieniądze, prawo, msp, czołówki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, baza wiedzy, najważniejsze, gospodarka polska, IAR, giełda na żywo
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz