Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo zamówień publicznych
02.06.2011 13:20

Niekorzystne regulacje dla wykonawców zamówień publicznych

Zamawiający mają więcej możliwości wykluczania z postępowania.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Orangeline/Dreamstime.com)

*Od 11 maja obowiązuje nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, w której znalazła się niekorzystna dla wykonawców przesłanka wykluczenia z postępowania. *

Dzięki niej zamawiający mogą wykluczać z postępowania wykonawców, z którymi dany zamawiający rozwiązał albo wypowiedział umowę. Jest to możliwe również w sytuacji, gdy zamawiający odstąpił od umowy z winy wykonawcy lub jeżeli rozwiązanie albo wypowiedzenie umowy, albo odstąpienie od niej nastąpiło w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania, a wartość niezrealizowanego zamówienia wynosi co najmniej 5 proc. wartości umowy.

Tym samym zamawiający z błahego powodu mogą pozbyć się na 3 lata nielubianego wykonawcy, np. takiego, który uzyskał korzystny dla siebie wyrok w sprawie rozliczenia robót dodatkowych.

Z kolei wykonawca, z którym zamawiający niesłusznie - w jego ocenie - rozwiązał umowę, chcąc składać oferty w innych przetargach organizowanych przez tego zamawiającego, będzie zmuszony wystąpić na drogę sądową w celu zweryfikowania zasadności odstąpienia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t37334.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/latwiej-wyrzucic-firme-z-przetargu.html) Łatwiej wyrzucić firmę z przetargu Od dziś nie trzeba do tego prawomocnego wyroku sądu. Przyśpieszy to np. budowę autostrad, lecz może być niezgodne z prawem europejskim.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t93395.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/nierzetelny;wykonawca;zostanie;wykluczony;z;przetargu,251,0,784379.html) Nierzetelny wykonawca zostanie wykluczony z przetargu Zgodnie z nowym przepisem zamawiający mógłby wykluczać wykonawcę przez okres trzech lat, liczony od dnia rozwiązania, wypowiedzenia albo odstąpienia od umowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/31/t98847.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/prawo;zamowien;publicznych;mozna;polegac;na;doswiadczeniu;podwykonawcy,118,0,633718.html) Prawo zamówień publicznych: można polegać na doświadczeniu podwykonawcy Wykonawca musi udowodnić, że będzie dysponował zasobami innej firmy dla wykonania zamówienia.
Tagi: prawo zamówień publicznych, przetarg, wiadomości, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz