Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nielegalne oprogramowanie na firmowym komputerze? Sądy dają coraz wyższe kary

Nielegalne oprogramowanie na firmowym komputerze? Sądy dają coraz wyższe kary

Rekordowa kara to aż 500 tys. zł, którą zasądził sąd w Opolu. Fot. ESB Professional, Shutterstock
Rekordowa kara to aż 500 tys. zł, którą zasądził sąd w Opolu.

900 tysięcy złotych - tyle musiały oddać w pierwszym półroczu 2017 roku polskie firmy za używanie lub sprzedaż nielegalnego oprogramowania. To o 200 procent więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku - podaje BSA, organizacja zrzeszająca producentów oprogramowania.

Rekordowa kara to aż 500 tys. zł, którą zasądził sąd w Opolu wobec firmy handlującej kluczami aktywacyjnymi do programu jednej z firm zrzeszonych w BSA. Dodatkowo trzech właścicieli firmy zostało ukaranych ograniczeniem wolności od 8 miesięcy do roku, w czasie których muszą wykonywać prace społeczne pod nadzorem.

Są też kary mniejsze, na przykład w wysokości 20 tys. zł, za korzystanie z nielegalnych programów

- Skala korzystania z nielegalnego oprogramowania w Polsce powoli, ale systematycznie spada. Coraz surowsze wyroki polskich sądów w podobnych sprawach wymiernie w tym pomagają i wysyłają do przedsiębiorców jasny sygnał, że w biznesie nie ma drogi na skróty, a nieuczciwość nie popłaca - powiedział Bartłomiej Witucki, przedstawiciel BSA w Polsce, cytowany w komunikacie.

Zobacz, o jakich obowiązkach podatkowych zapominają Polacy:

Do BSA trafiają co roku tysiące zgłoszeń dotyczących przypadków korzystania z nielegalnego oprogramowania w firmach na całym świecie. W całym 2016 roku zgłoszeń z Polski było 909, co stanowi niemal stuprocentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2015. Część ze zgłoszeń przesłanych do BSA inicjuje proces, którego zakończeniem jest ugoda pozasądowa lub wyrok sądu - czytamy na stronie organizacji.

Jak podaje BSA, od początku 2017 roku na podstawie zgłoszonych przypadków złożono już ponad 30 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
Czytaj także
Polecane galerie
rpg
2017-09-13 01:59
....a było wywalić złodziejskiego M$ Windowsa i przejść na bezpłatnego Linuxa...do prac biurowych, jak znalazł i pracownicy nie instalują durnych programów...nie ma takiego programu na Windę, który nie miałby odpowiednika w Linxu...no, może FL Studio...