Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewłaściwe gospodarowanie odpadami. Nowe kary

0
Podziel się:

Za niewłaściwe gospodarowanie odpadami – ich zbieranie, transport i przetwarzanie – Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może wymierzyć karę pieniężną.

Niewłaściwe gospodarowanie odpadami. Nowe kary
(Stawinski/Reporter)

Za niewłaściwe gospodarowanie odpadami – ich zbieranie, transport i przetwarzanie – Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska może wymierzyć administracyjną karę pieniężną. Od 23 stycznia br. obowiązują nowe przepisy w tym zakresie.

Kary za nieprzestrzeganie unormowań dotyczących odpadów mają na celu zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne, a tym samym na zdrowie ludzi.

Decyzję o administracyjnej karze pieniężnej podejmuje właściwy miejscowo Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, określając w niej rodzaj niedozwolonego działania oraz wysokość kary.

Karę w ustalonej wysokości należy wpłacić w terminie 14 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna – na rachunek bankowy właściwego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Ostatecznie wpływy z takich kar zasilają Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Niedozwolone działanie Wysokość kary
Zmiana kwalifikacji odpadów niebezpiecznych na inne przez ich rozcieńczanie, mieszanie ze sobą lub z innymi odpadami, substancjami czy materiałami – w celu obniżenia stężenia substancji niebezpiecznych tak, aby ich poziom odpowiadał przewidzianym normom. Od 1.000 do 1.000.000 złotych
Mieszanie odpadów niebezpiecznych różnych rodzajów albo odpadów niebezpiecznych z innymi odpadami, substancjami, materiałami lub przedmiotami, w tym rozcieńczanie substancji niebezpiecznych – jeżeli ich zmieszanie nie służy poprawie bezpieczeństwa procesów przetwarzania odpadów oraz w wyniku takich działań nastąpi wzrost zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi lub środowiska.
Zbieranie poza miejscem ich wytwarzania: * pozostałości z sortowania odpadów komunalnych, o ile są przeznaczone do składowania, * komunalnych osadów ściekowych, * zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych, * zmieszanych odpadów komunalnych, * odpadów zielonych.
Zbieranie lub przetwarzanie odpadów bez zezwolenia lub niezgodnie z posiadanym zezwoleniem.
Prowadzenie działalności polegającej na gospodarowaniu niektórymi odpadami bez odpowiedniego wpisu do rejestru.
Zrzuty olejów odpadowych do wód, gleby lub ziemi.
Rozcieńczanie lub sporządzanie mieszanin odpadów ze sobą, z innymi substancjami lub przedmiotami – w celu spełnienia kryteriów dopuszczenia odpadów do składowania na składowisku odpadów danego typu.
Wydobywanie odpadów ze składowiska niezgodnie z instrukcją prowadzenia składowiska, a w przypadku braku takiej instrukcji – bez uzyskania zgody na ich wydobycie.
Transport odpadów bez zezwolenia lub wpisu do rejestru. Od 2.000 do 10.000 złotych
Niezłożenie rocznych sprawozdań: * o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi, * o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami przez zobowiązane do tego podmioty. 500 złotych
Nieprzekazanie rocznych sprawozdań w terminie określonym w decyzji o wymierzeniu kary pieniężnej za ich niezłożenie. 2.000 złotych (można ją wymierzać wielokrotnie, ale w jednym roku maksymalnie do wysokości 8.500 złotych)
Czytaj więcej w Money.pl
Chętnie segregujemy śmieci, ale wtedy gdy... Z badań brytyjskich studentów wynika, że estetyczne otoczenie zwiększa skłonność do segregowania śmieci.
Chcą kar za grzebanie w śmietnikach Główne portugalskie firmy oczyszczania miast domagają się od rządu wprowadzenia kar za grzebanie w śmietnikach.
Opłaty za śmieci na nowych zasadach Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach - podała dzisiaj Kancelaria Prezydenta.
wiadomości
baza wiedzy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)