Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nip
10.09.2011 06:40

NIP ciągle obowiązkowy także dla osób bez firmy

Także osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej w niektórych sytuacjach muszą używać numeru NIP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Picsfive/Dreamstime.com)

Nie masz firmy, ale wynajmujesz kilka mieszkań na cele komercyjne i osiągasz dzięki temu duży przychód? W dalszym ciągu musisz używać numeru NIP, choć teoretycznie obowiązuje on obecnie tylko prowadzących działalność.

Od września osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie muszą się już posługiwać numerem NIP, jeśli został im nadany numer PESEL. Numer Identyfikacji Podatkowej obowiązuje za to wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od tego, czy prowadzą biznes jako osoba fizyczna czy prawna. Okazuje się jednak, że numerem NIP w dalszym ciągu będą musiały posługiwać się niektóre osoby, które formalnie nie mają zarejestrowanej żadnej działalności gospodarczej.

VAT mogą płacić także etatowcy

Znowelizowana właśnie ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników mówi: numer NIP nie dotyczy już osób fizycznych objętych numerem PESEL, nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Można bowiem płacić podatek VAT także wtedy, gdy pracujemy tylko na etacie i nie mamy własnej firmy. A w efekcie ciągle musimy posługiwać się numerem NIP, choć nie jesteśmy przedsiębiorcami.

Ważny jest cel wynajmu

W takiej sytuacji są na przykład osoby, które wynajmują mieszkania firmom i osiągają z tego tytułu wysoki przychód. Z ustawy o VAT wynika bowiem, że jeśli osoba prywatna wynajmuje nieruchomość na cele komercyjne i w ciągu roku przychód z umowy najmu przekroczy 150 tys. zł (kwota przedmiotowego zwolnienia z VAT w 2011 r.), musi zarejestrować się jako podatnik VAT nawet wtedy, gdy ów najem nie jest związany z działalnością gospodarczą. Należy jednak podkreślić, że nie dotyczy to sytuacji, gdy osoba prywatna wynajmuje nieruchomość na cele mieszkaniowe. **

Sprzedaż w sposób częstotliwy

- _ W podobnej sytuacji będą także osoby prywatne, które sprzedają nieruchomości w sposób częstotliwy, kupione tylko z myślą o tym, że za jakiś czas zostaną odsprzedane _ - mówi Magdalena Flis, doradca podatkowy Tax Care. - _ Załóżmy, że ktoś nie jest przedsiębiorcą, ale na przykład kupuje ziemię rolną, odrolnia ją, dzieli na mniejsze działki, doprowadza do nich media i następnie je sprzedaje. Taka osoba musi zarejestrować się jako podatnik VAT, jeśli przychód z takiej sprzedaży przekroczy w ciągu roku 150 tys. złotych _ - dodaje.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t77906.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wspolpraca;firm;malzonkow;moze;byc;nieoplacalna,242,0,886514.html) Współpraca firm małżonków może być nieopłacalna Ustawodawca nałożył specjalne obowiązki dokumentacyjne na podmioty, pomiędzy którymi występują powiązania.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/204/t37324.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ryczalt;coraz;bardziej;popularny;wsrod;najemcow,121,0,863609.html) Ryczałt coraz bardziej popularny wśród najemców W samym 2010r. nastąpił wzrost liczby podatników-najemców o 30 proc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/mniej;zaswiadczen;i;rejestracja;firmy;w;sieci,12,0,863500.html) Mniej zaświadczeń i rejestracja firmy w sieci Od dziś zaczyna obowiązywać ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, która m.in. likwiduje ponad 200 zaświadczeń. Ma przynieść 6 mld zł oszczędności rocznie.
Tagi: nip, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, baza wiedzy, porady prawne, prawo, najważniejsze, msp, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz