Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nowacja rozliczeniowa zaakceptowana przez prezydenta

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz kilku innych ustaw.

Nowacja rozliczeniowa zaakceptowana przez prezydenta
(prezydent.pl/GFDL)

Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz kilku innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa instytucję tzw. nowacji rozliczeniowej.

Kancelaria Prezydenta podała w komunikacie, że ustawa o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych została podpisana 11 lipca 2012 r.

_ Podstawowym celem przedłożonej ustawy jest wprowadzenie do systemu prawa polskiego mechanizmu tzw. nowacji rozliczeniowej, który powinien umożliwić dostosowanie krajowego rynku finansowego do standardów międzynarodowych _ - napisano w komunikacie.

Wskazano, że nowacja rozliczeniowa została określona wyłącznie na potrzeby procesu rozliczania transakcji zawieranych na rynku finansowym. Wyjaśniono, że polega ona na tym, że w momencie przyjęcia przez izbę rozliczeniową transakcji do rozliczenia, podmiot ten wstępuje w prawa i obowiązki pierwotnych stron transakcji.

_ Na skutek wprowadzenia owego mechanizmu izba rozliczeniowa staje się podmiotem bezpośrednio odpowiedzialnym za rozliczenie transakcji. W konsekwencji z momentem przyjęcia transakcji do rozliczenia musi doprowadzić do jej wykonania, także z wykorzystaniem własnego majątku _ - wytłumaczono.

Zmiana powinna wzmocnić system dokonywanych rozliczeń, gwarantując stronom transakcji jej wykonanie, a także zwiększyć konkurencyjność rynku krajowego w aspekcie międzynarodowym. Konstrukcja nowacji rozliczeniowej będzie mogła znaleźć zastosowanie w stosunku do transakcji zawieranych na rynku zorganizowanym oraz poza tym rynkiem. Nowelizacja wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Los SKOK-ów przesądzony. Wkrótce czekają je duże zmiany Mimo protestów Bronisław Komorowski podpisał kontrowersyjną ustawę.
PiS wypowiada wojnę: "One muszą zniknąć" Posłowie zajmą się projektem nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Chodzi o walkę z umowami śmieciowymi oraz zatrudnianiem na czarno.
Prawo o ochronie danych osobowych. Oto największe zagrożenia Polskie prawo nie pozwala domagać się od nas pozostawienia dowodu osobistego nawet na krótki czas, na przykład podczas meldunku w hotelu.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)