Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|

Nowe wymogi dla producentów surowca tytoniowego. Rząd zaakceptował projekt ustawy

10
Podziel się:

Produkcja suszu tytoniowego zostanie objęta monitorowaniem i nadzorem - zdecydował we wtorek rząd. Nowe prawo ma ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi. Stanowi ono element pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy.

Nowe przepisy należą do pakietu uszczelniającego system podatkowy
Nowe przepisy należą do pakietu uszczelniającego system podatkowy (Tristan Nitot/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Projekt ustawy o podatku akcyzowym nakłada na producentów surowca tytoniowego obowiązek przekazywania raz w roku informacji dotyczących powierzchni uprawy, produkcji i zbycia surowca tytoniowego oraz zawartych umów zbycia tego surowca. Uregulowano też kary za nieprzestrzeganie przepisów i określono procedury niszczenia surowca tytoniowego w przypadku podjęcia decyzji o wykonaniu takiej czynności przez jego producenta.

Zgodnie z projektem przeprowadzane będą kontrole związane z monitorowaniem upraw. W przypadku prowadzenia uprawy tytoniu bez uzyskania wpisu do rejestru producentów surowca tytoniowego oraz na powierzchni przekraczającej tę podaną w zgłoszeniu uprawy będą niszczone - na koszt prowadzącego.

Zobacz także: Zobacz też: Akcyza nie wzrosła, ale papierosy zdrożeją o ok. 70 gr

Projekt zakłada doprecyzowanie przepisu o ewidencji suszu tytoniowego. Ma ona umożliwiać ustalenie ilości i sposobu przetwarzania takiego suszu oraz adresu jego magazynowania przez podmiot prowadzący skład podatkowy, który magazynuje susz nieopodatkowany akcyzą poza składem podatkowym. Na tzw. pośredniczące podmioty tytoniowe nałożono obowiązek przekazywania danych dotyczących skupionego suszu tytoniowego oraz wykazu producentów, od których został kupiony.

Natomiast w ustawie o organizacji niektórych rynków rolnych zaproponowano m.in. utworzenie rejestru producentów surowca tytoniowego, prowadzonego przez dyrektorów oddziałów terenowych Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

"Przyjęte rozwiązania powinny skutkować zwiększonymi wpływami do budżetu państwa. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który zacznie obowiązywać w innym terminie" - poinformowano w komunikacie.

CIR wyjaśniło, że w ostatnich latach w Polsce zwiększyła się szara strefa w obrocie wyrobami tytoniowymi. Przed 1 stycznia 2016 r. nieprawidłowości te polegały m.in. na tym, że susz tytoniowy obejmowano fikcyjnymi sprzedażami w ramach dostaw wewnątrzwspólnotowych lub dokonywano jego sprzedaży bez zapłaconej akcyzy podmiotom nieuprawnionym.

"Zmiany przepisów obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. uszczelniły system obrotu suszem tytoniowym przez pośredniczące podmioty tytoniowe, jednak w dalszym ciągu dużym problemem jest produkcja wyrobów tytoniowych przez nielegalne wytwórnie, które nie odprowadzają należnych podatków do budżetu państwa. Ponieważ jednym ze źródeł surowca tytoniowego, wykorzystywanego do tej produkcji (wysuszonych liści tytoniu) może być tytoń pochodzący z produkcji krajowej, proponowane przepisy mają na celu zmniejszenie ilości surowca tytoniowego trafiającego do takich wytwórni" - poinformowano.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Marek
5 lata temu
Żeby Białorusinom opłacało się takie ryzyko, podczas gdy polski przemysł leży i kwiczy, i jeszcze jest kopany... Dla mnie to prawdziwy skandal, chociaż nie palę.
Gość
5 lata temu
"Uszczelnią" POLSKĄ produkcję... to wzrośnie PRZEMYT od "ruskich". A palacze dostaną GORSZY jakościowo tytoń. Bo wyśrubowanej akcyzy i tak NIE zapłacą... Bo nie mają z czego.
ewelina
5 lata temu
Na każdym bazarze w warszawie i poza można kupić lewe papierosy i tytoń, sprzedawane są tysiące paczek, każde wejście na bazar lub na bazarze można kupić papierosy z ukraińską lub białoruską akcyzą lub bez akcyzy, proceder ten trwa latami i o dziwo nikt nie kontroluje bazarów, wystarczy wejść na bazar i spytać gdzie można kupić papierosy, bazary wolumen, namysłowska, Konstancin, marki, olimpia, otwock, Radzymin, itp
tz
5 lata temu
artykuł sponorowany skoro post krytyczny został wyciachany
Anonim
5 lata temu
Tak czytam wasze komentarze i dochodzę do wniosku ze nie ma cie pojęcia o czym piszecie bo prawo to ma pokazać kto uprawia tyton legalnie i w przypadku takich osób nic się nie zmieni bo uprawa jest kontrolowana . Chodzi tu o ludzi którzy uprawiają na lewo bez kontroli bez badań z użyciem środków szkodliwych a potem truje innych na bazarze. Sam pale i jest dla mnie ważne co czy czysta chemię czy tyton