Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Od 1 stycznia więcej firm ma obowiązek zbierać zużyty sprzęt

0
Podziel się:

Za brak rejestracji w GIOŚ grozi kara od 5 tys. zł do 500 tys. zł.

Od 1 stycznia więcej firm ma obowiązek zbierać zużyty sprzęt
(PAP/Grzegorz Michałowski)

Nowe przepisy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym przewidują trzy zasadnicze zmiany. Po pierwsze - obniżono opłaty rejestracyjną i roczną. Po drugie - zmniejszyła się liczba terminów składania sprawozdań w roku. Jednak najważniejsze konsekwencje niesie za sobą zwiększenie liczby podmiotów podlegających obowiązkowi rejestracji.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Od 1 lipca 2006 roku GIOŚ prowadzi rejestr przedsiębiorców wprowadzających na rynek nowe urządzenia oraz tych, którzy je zbierają. Wpisani do rejestru otrzymują numer, którym posługują się na dokumentach związanych z obrotem elektro-odpadów.

Zarejestrowani przedsiębiorcy zobowiązani są do zbierania zużytego sprzętu i przekazywania go zakładom zajmującym się ich odzyskiem i przetwarzaniem. W wielu przypadkach firmy decydują się na odpłatne zlecenie tego obowiązku wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Niezebranie określonego ustawowo poziomu elektro-odpadów od 1 stycznia 2009 roku podlega karom.

ZOBACZ TAKŻE:

| Definicja mikroprzedsiębiorstwa: |
| --- |
| Zgodnie z definicją MŚP mikroprzedsiębiorstwem jest takie przedsiębiorstwo, które: * zatrudnia mniej niż 10 pracowników oraz * jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro. |

Wpłat rejestracyjnej i rocznych należy dokonywać na konta podane tutaj.

Nowelizacja ustawy wprowadza mniejszą częstotliwość składania sprawozdań niż w tym roku. Obecnie sprawozdania składane są do GIOŚ co kwartał. Od nowego roku - o połowę rzadziej.

Częstotliwość sprawozdań od stycznia 2009:

  • do 31 lipca (za okres od 1 stycznia do 30 czerwca);
  • do 15 marca ( za okres od 1 lipca do ostatniego grudnia każdego roku). Przedsiębiorstwo musi ewidencjonować masę zebranych, zużytych urządzeń. W raporcie dla GIOŚ należy podać, ile przedsiębiorstwo zebrało sprzętu i jakiego rodzaju. Ponadto sprawozdanie ma zawierać informację o liczbie elektro-odpadów przekazanych do zakładów przetwarzania.

Serwisy sprzętu RTV i AGD wykonujące usługę wyłącznie dla jednego hurtownika już zarejestrowanego nie muszą dodatkowo rejestrować się w GIOŚ.Od 1 stycznia 2009 roku obowiązkowi rejestracji w GIOŚ podlegają również skupy złomu i firmy zajmujące się naprawą RTV i AGD. Od nowego roku również naprawiający pralki czy telewizory będą musieli zbierać zużyte urządzenia.

- _ Wielu przedsiębiorców, głównie tych mniejszych, najprawdopodobniej nie wie, że od nowego roku podlegają obowiązkowi _ - informuje Krzysztof Woszczyk z Biosystem Elektrorecykling - _ Najwiekszy kłopot z rejestracją polega na tym, że mali przedsiebiorcy nie są informowani o zmianach . Nie rejestrują się, bo nie wiedzą, że muszą. _
Nowelizacja wprowadza kary dla tych firm, które nie wypełnią obowiązku rejestracji w GIOŚ. Za takie niedopatrzenie skupy złomu i serwisy urządzeń RTV i AGD zapłacą od 5 tys. zł do 500 tys. zł.

| Jak dokonać rejestracji? |
| --- |
| We wniosku podać należy: nazwę firmy, adres siedziby, NIP i (jeżeli posiadają) numer REGON. Dodatkowo wskazać należy grupę i rodzaj sprzętu, który będzie zbierany zgodnie z klasyfikacją (załącznik ustawy). Wzór wniosku Poprawnie wypełniony wniosek można przesłać na adres Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska lub w postaci dokumentu elektronicznego, opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym. Wnioski w formie pisemnej należy przesyłać na adres: Główny Inspektor Ochrony Środowiska ul. Wawelska 52/54 00-922 Warszawa |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)