Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Opłaty środowiskowe

0
Podziel się:

Niewielu przedsiębiorców ma świadomość, że posiadanie nawet jednego samochodu w firmie wymaga zgłoszenia do Urzędu Marszałkowskiego i wnoszenia opłat za zanieczyszczanie środowiska. A taki bowiem obowiązek na wszystkie podmioty gopodarcze nakłada ustawa o ochronie środowiska.

Opłaty środowiskowe

Ustawa o prawie ochrony środowiska nakłada na wszystkie podmioty gopodarcze obowiązek zgłoszenia wszelkich źródeł emisji zanieczyszczeń oraz odprowadzania odpowiednich opłat za korzystanie ze środowiska naturalnego. Zobowiązani są do tego wszystcy przedsiębiorcy, nawet ci, którzy w swojej działalności posługują się tylko jednym pojazdem.

Wykaz opisujący korzystanie ze środowiska powinien być sporządzany dwa razy do roku i składany w Urzędzie Marszałkowskim właściwego województwa. Na rachunek bankowy UM należy też przelewać obliczone samodzielnie opłaty za wprowadzane do środowiska gazy i pyły. Opłata nie musi być wniesiona, jeśli nie przekracza kwoty 400 złotych półrocznie. Obowiązkiem przedsiębiorców pozostaje jednak prowadzenie ewidencji, określającej ilość emitowanych zanieczyszczeń oraz metody naliczania opłat. W przypadku, gdy firma nie dopełni swoich, wynikających z prawa o ochronie środowiska, obowiązków, grozi jej kara nałożona przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w wysokości stanowiącej wielokrotność opłaty podstawowej.

Za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza kara wynosi obecnie dziesięciokrotność opłaty jednostkowej.

Mimo, że ustawa o ochronie środowiska obowiązuję już od ośmiu lat, jej skuteczność jest niezbyt wysoka. Łatwo można to stwierdzić na przykładzie dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego, w którym jako posiadacze środków transportu zarejestrowało się jedynie 7 449 przedsiębiorców. Stanowi to nikły odsetek funkcjonujących w województwie firm dysponujących samochodami i emitujących zanieczyszczenia.

Ewidencja, którą powinien, zgodnie z artykułem 287 ustawy o Prawie Ochrony Środowiska, prowadzić każdy korzystający ze środowiska przedsiębiorca, powinna zawierać:
1) informacje o ilości i rodzajach gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza oraz dane, na podstawie których określono te ilości,
2) informacje o ilości i jakości pobranej wody powierzchniowej i podziemnej,
2) informacje o ilości, stanie i składzie ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi,
3) informacje o wielkości, rodzaju i sposobie zagospodarowania terenu, z którego odprowadzane są ścieki, o których mowa w art. 3 pkt 38 lit. c).

firma
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)