Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ordynacja podatkowa. Skarbówka zablokuje ci konto, a ty nie będziesz się mógł odwołać

79
Podziel się

Nie będzie można zaskarżyć decyzji szefa krajowej Administracji Skarbowej o blokadzie rachunku w banku albo SKOK-u na 72 godziny. Taką zmianę zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej, za którą w ubiegłym tygodniu zagłosował Sejm.

Rząd szykuje nowe twarde przepisy
Rząd szykuje nowe twarde przepisy (PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock)
bDTCrbSd

To jedna z kluczowych zmian w ordynacji - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Co więcej, banki będą informowały o blokadzie z opóźnieniem, na wniosek przedsiębiorcy - dopiero, kiedy zablokowane zostaną wszystkie konta danego podmiotu - po, żeby nie przelał pieniędzy na inne konto.

Dlaczego nie będzie można odwołać się od decyzji o trzydniowej blokadzie? Wiceminister finansów Paweł Gruza wyjaśniał to w trakcie prac sejmowych nad zmianami w przepisach.

bDTCrbSf

Jak argumentował Gruza, gdyby dało się skarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawniać algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. A ujawnienie algorytmów oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić.

Zobacz także: Zobacz też: Skarbówka nie ma litości, kontroluje nawet targi żywności. I wcale nie przestanie

Dopiero jeśli Krajowa Administracja Skarbowa będzie chciała przedłużyć blokadę z trzech dni do trzech miesięcy, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odwołania.

bDTCrbSl

Ministerstwo argumentuje to tak, że wówczas nie będzie już musiało już ujawniać algorytmów, a wystarczającym powodem będą przesłanki, by przypuszczać, że zagrożone jest wykonanie zobowiązania podatkowego. a jego szacowana kwota przekracza 10 tys. euro - podaje "DGP".

Gazeta dodaje, że w znowelizowanej Ordynacji podatkowej nie będzie natomiast drugiej kontrowersyjnej zmiany. Banki nie będą musiały codziennie przekazywać fiskusowi numerów IP, z których klienci logują się do swoich kont.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDTCrbSG
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(79)
Mark
3 lata temu
No cóż to państwo to niestety największy złodziej. Pisowska zmiana doi suwerena
bankier
3 lata temu
jakie to państwo prawa skoro sami łamia prawo obywatela i zmuszają bezprawnie do zablokowania konta. Chore państwo.
as
3 lata temu
zaraz jak to przekazywac IP ? co to ma byc? gdzie moje konstytucyjne prawa? swinie
bDTCrbSH
Wizjoner
3 lata temu
Wracają czasy kiedy kasy nie będzie się trzymać w bankach bo łapska urzędnicze będą mogły zrobić wszystko co chcą i za nic nie odpowiadać.
Krakus
3 lata temu
Za chwile zaczna zamykac na 72 godziny za wyglad. A jak wygraja nastepne wybory to zaczna rozstrzeliwywac ja w ciagi 72 godzin nie udowodnisz swojej niewinnosci
...
Następna strona