Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ordynacja podatkowa. Skarbówka zablokuje ci konto, a ty nie będziesz się mógł odwołać

Ordynacja podatkowa. Skarbówka zablokuje ci konto, a ty nie będziesz się mógł odwołać

Rząd szykuje nowe twarde przepisy Fot. PORTRAIT IMAGES ASIA BY NONWARIT, Shutterstock
Rząd szykuje nowe twarde przepisy

Nie będzie można zaskarżyć decyzji szefa krajowej Administracji Skarbowej o blokadzie rachunku w banku albo SKOK-u na 72 godziny. Taką zmianę zakłada nowelizacja Ordynacji podatkowej, za którą w ubiegłym tygodniu zagłosował Sejm.

To jedna z kluczowych zmian w ordynacji - pisze w poniedziałek "Dziennik Gazeta Prawna". Co więcej, banki będą informowały o blokadzie z opóźnieniem, na wniosek przedsiębiorcy - dopiero, kiedy zablokowane zostaną wszystkie konta danego podmiotu - po, żeby nie przelał pieniędzy na inne konto.

Dlaczego nie będzie można odwołać się od decyzji o trzydniowej blokadzie? Wiceminister finansów Paweł Gruza wyjaśniał to w trakcie prac sejmowych nad zmianami w przepisach.

Czytaj też: Blokady kont przedsiębiorców. Będą zmiany w kontrowersyjnej ustawie

Jak argumentował Gruza, gdyby dało się skarżyć taką decyzję do sądu, Ministerstwo Finansów musiałoby ujawniać algorytmy, dzięki którym namierzyło podejrzaną osobę. A ujawnienie algorytmów oznaczałoby, że oszuści mogliby nauczyć się je obchodzić.

Zobacz też: Skarbówka nie ma litości, kontroluje nawet targi żywności. I wcale nie przestanie

Dopiero jeśli Krajowa Administracja Skarbowa będzie chciała przedłużyć blokadę z trzech dni do trzech miesięcy, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odwołania.

Ministerstwo argumentuje to tak, że wówczas nie będzie już musiało już ujawniać algorytmów, a wystarczającym powodem będą przesłanki, by przypuszczać, że zagrożone jest wykonanie zobowiązania podatkowego. a jego szacowana kwota przekracza 10 tys. euro - podaje "DGP".

Czytaj: Ministerstwo Finansów prezentuje Nową Ordynację Podatkową. "Przejrzystość, prostota, przyjazność"

Gazeta dodaje, że w znowelizowanej Ordynacji podatkowej nie będzie natomiast drugiej kontrowersyjnej zmiany. Banki nie będą musiały codziennie przekazywać fiskusowi numerów IP, z których klienci logują się do swoich kont.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Antey
2018-07-15 18:38
Komornicy mogą to od kilku lat. Gdzie tu nowość ?
Karol
2018-07-12 14:48
Dlaczego mój wpis wyparował? - niewygodny.
Felix
2018-07-11 08:13
Niedługo nie będzie czego blokować i komu. Ostatni gasi światło.....
Pokaż wszystkie komentarze (79)