Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Firma będzie mogła zapytać o rozliczenia podatkowe kontrahentów

Nowelizacja Ordynacji podatkowej. Firma będzie mogła zapytać o rozliczenia podatkowe kontrahentów

Projekt ma wzmocnić ochronę firm przed ponoszeniem konsekwencji spowodowanych działalnością nieuczciwych kontrahentów. Fot. Idutko, shutterstock.com
Projekt ma wzmocnić ochronę firm przed ponoszeniem konsekwencji spowodowanych działalnością nieuczciwych kontrahentów.

Przedsiębiorcy będą mogli zapytać Krajową Administrację Skarbową, czy ich kontrahenci uczciwie płacą podatki. Taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przyjęty we wtorek przez rząd.

Centrum Informacyjne Rządu podało we wtorkowym komunikacie, że projekt przedłożony przez ministra rozwoju i finansów ma wzmocnić ochronę podatników przed ponoszeniem konsekwencji, spowodowanych działalnością nieuczciwych kontrahentów.

Zgodnie z projektem, przepisy o tajemnicy skarbowej nie będą stosowane w odniesieniu do - udostępnianych kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą - informacji o: niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów podatkowych; nieujęciu lub ujęciu przez podatnika w deklaracji lub innych dokumentach czynności, do których był on zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych; zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach.

"Udostępnienie tych informacji polegać będzie na wydaniu przez organ podatkowy - na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą - stosownego zaświadczenia" - wyjaśnia CIR.

Zobacz też, jak na decyzje inwestorów wpływa rząd PiS:

 


 

Zgodnie z projektem o wydanie takiego zaświadczenia będzie mogła ubiegać się każda osoba, która jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Projekt przewiduje także, że dowodami w postępowaniu podatkowym będą również dokumenty zgromadzone w trakcie działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej. Zaproponowano wyszczególnienie analiz big data jako odrębnego środka dowodowego.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 30 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.

autor: Marcin Musiał edytor: Bożena Dymkowska

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
edek
2017-09-13 10:21
zaczynaja od tego a skończy się na totalnej inwigilacji każdego
obywatel gorszego sortu
2017-09-12 21:13
A jak spytam się o szamana z Torunia to co mi odpowiedzą ? Czy kontrolę w zamian naślą ?
wikary
2017-09-12 20:43
Bydło niech się kula ze sfrustrowanymi urzędasami. Ważne że kapelan żyje w raju podatkowym, tj. Polsce.