Notowania

ordynacja podatkowa
21.07.2010 18:25

Ordynacja podatkowa niezgodna z konstytucją

Wyrok ponownie otwiera drogę sądową wszystkim tym, którzy przed 2001 rokiem z opóźnieniem zapłacili niesłusznie nałożony podatek, a którym później państwo nie zrekompensowało odsetek za zwłokę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Khz/Dreamstime)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązująca do 2001 roku ordynacja podatkowa była niezgodna z konstytucją. Chodzi o przepisy dotyczące zwrotu nienależnie zapłaconego podatku.

Według uchylonych przepisów urząd skarbowy oddawał nienależny dług i jako karę płacił obywatelowi odsetki ustawowe. Jednakże nie dotyczyło to kary, którą podatnik zapłacił za zwłokę. W uzasadnieniu wyroku sędzia TK Teresa Liszcz powiedziała, że to rozwiązanie było nielogiczne i niesprawiedliwe.

Skargę konstytucyjną złożyło małżeństwo przedsiębiorców, którym urząd skarbowy w 1995 roku niesłusznie naliczył podatek dochodowy. Do dziś wartość odsetek, o które walczyli, wielokrotnie przekroczyła wartość podatku, który zapłacili w latach 90-tych. Pełnomocnik skarżącego mecenas Ireneusz Krawczyk zwraca uwagę, że wyrok Trybunału będzie miał konsekwencje również dla innych obywateli.

Gabriel Rokicki, który od ponad dziesięciu lat walczył o odszkodowanie za niesłusznie nałożony podatek i odsetki mówi, że wyrok przybliżył do końca jego walkę o sprawiedliwość.

Wyrok ponownie otwiera drogę sądową wszystkim tym, którzy przed 2001 rokiem z opóźnieniem zapłacili niesłusznie nałożony podatek, a którym później państwo nie zrekompensowało niesłusznie zapłaconych odsetek za zwłokę.
Trybunał rozpoznał sprawę na posiedzeniu niejawnym, ponieważ wszyscy uczestnicy postępowania byli zgodni, że zaskarżone przepisy są niekonstytucyjne.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Firma ucierpiała w powodzi - co z podatkami ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/firma;ucierpiala;w;powodzi;-;co;z;podatkami,81,0,629841.html )
* [ Koniec z niepotrzebnymi wezwaniami do urzędu? ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/koniec;z;niepotrzebnymi;wezwaniami;do;urzedu,78,0,614990.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ordynacja podatkowa, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, wiadmości, msp, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz