Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ordynacja podatkowa
21.07.2010 18:25

Ordynacja podatkowa niezgodna z konstytucją

Wyrok ponownie otwiera drogę sądową wszystkim tym, którzy przed 2001 rokiem z opóźnieniem zapłacili niesłusznie nałożony podatek, a którym później państwo nie zrekompensowało odsetek za zwłokę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Khz/Dreamstime)

Trybunał Konstytucyjny uznał, że obowiązująca do 2001 roku ordynacja podatkowa była niezgodna z konstytucją. Chodzi o przepisy dotyczące zwrotu nienależnie zapłaconego podatku.

Według uchylonych przepisów urząd skarbowy oddawał nienależny dług i jako karę płacił obywatelowi odsetki ustawowe. Jednakże nie dotyczyło to kary, którą podatnik zapłacił za zwłokę. W uzasadnieniu wyroku sędzia TK Teresa Liszcz powiedziała, że to rozwiązanie było nielogiczne i niesprawiedliwe.

Skargę konstytucyjną złożyło małżeństwo przedsiębiorców, którym urząd skarbowy w 1995 roku niesłusznie naliczył podatek dochodowy. Do dziś wartość odsetek, o które walczyli, wielokrotnie przekroczyła wartość podatku, który zapłacili w latach 90-tych. Pełnomocnik skarżącego mecenas Ireneusz Krawczyk zwraca uwagę, że wyrok Trybunału będzie miał konsekwencje również dla innych obywateli.

Gabriel Rokicki, który od ponad dziesięciu lat walczył o odszkodowanie za niesłusznie nałożony podatek i odsetki mówi, że wyrok przybliżył do końca jego walkę o sprawiedliwość.

Wyrok ponownie otwiera drogę sądową wszystkim tym, którzy przed 2001 rokiem z opóźnieniem zapłacili niesłusznie nałożony podatek, a którym później państwo nie zrekompensowało niesłusznie zapłaconych odsetek za zwłokę.
Trybunał rozpoznał sprawę na posiedzeniu niejawnym, ponieważ wszyscy uczestnicy postępowania byli zgodni, że zaskarżone przepisy są niekonstytucyjne.

Tagi: ordynacja podatkowa, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, podatki, baza wiedzy, prawo, wiadmości, msp, IAR, czołówki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz