Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Ostatni moment na wpisanie się do rejestru. Przedsiębiorcy mają czas do 24 lipca

11
Podziel się:

Do 24 lipca 2018 r. mają czas przedsiębiorcy na wpisanie się do rejestru środowiskowego oraz umieszczenie numeru rejestrowego na dokumentach. To wymóg związany z ustawą o odpadach. Za niespełnienie obowiązku grożą kary od tysiąca do miliona złotych.

24 lipca to dla wielu przedsiębiorców ważna data na spełnienie obowiązku rejestracyjnego
24 lipca to dla wielu przedsiębiorców ważna data na spełnienie obowiązku rejestracyjnego (Bartosz Wawryszuk)

Nowe obowiązki dotyczą przedsiębiorców, którzy wprowadzają na rynek produkty, produkty w opakowaniach lub zajmują się gospodarką odpadami. Jak podawał portalkomunalny.pl, wnioski i dane do bazy musi złożyć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy firm - same przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek pojazdy (ok. 14 tys. podmiotów) czy produkty w opakowaniach (ok. 67 tys. podmiotów).

Również każda firma, która zajmuje się pracami ziemnymi, kiedy to wydobywana jest ziemia zanieczyszczona lub nawet czysta, ale wywożona poza teren budowy w ilości większej niż 5 ton rocznie, jest wytwórcą odpadów zobligowanym do prowadzenia ewidencji odpadów - podaje portal "Super Expressu".

Na złożenie wniosków do urzędów marszałkowskich firmy miały sześć miesięcy od 24 stycznia 2018, kiedy to utworzono rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami. Zatem wniosek o wpis trzeba złożyć do 24 lipca. W przypadku gdy wytwarzanie odpadów nastąpi później, taki wniosek trzeba złożyć przed rozpoczęciem wytwarzania odpadów.

Zobacz także: Rząd uderzy w mafie śmieciowe. Dwa razy więcej kontrolerów, obowiązkowe zaświadczenie o niekaralności

Za niedopełnienie obowiązku rejestracyjnego mogą spotkać przedsiębiorców kary wynoszące od 1 tys. zł do nawet miliona złotych.

Internetowa baza danych o odpadach ma pomóc w walce z szarą strefą w gospodarce odpadami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Importer
6 lat temu
[QUOTE] produkty w opakowaniach [/QUOTE] Sprowadzam do Polski urządzenia w kartonach. Na pudle informacje: zdjęcie, nazwa, symbol, napięcie znamionowe, ideograficzne przedstawienie zasad składowania, oznaczenie gdzie góra urządzenia oraz informacja ostrzegawcza, żeby po nim nie chodzić i nim nie rzucać, bo tego nie lubi. Ja nie wprowadzam opakowania na rynek polski. Ja wprowadzam urządzenie z kartonową instrukcją obsługi. To ulotka informacyjna. Tyle, że solidnie wykonana i trwała. Nie muszę się zatem rejestrować i nic płacić.
fdgd
6 lat temu
urzad sam wysyla nr rejestrowy, sam nas porejestrował, nic nie musielismy robic
fsdfasfsfsdfs...
6 lat temu
Czekamy na obowiązkowy wpis do rejestru tych co sie nie wpisali do obecnego rejestru. Oczywiscie kazdy wpis płatny :-)
fsdfasfs
6 lat temu
Kolejny rejestr i robota dla pociotków na jego prowadzenie. To juz urzednicy nie wiedza czym firmy sie zajmują? Zaraz bedzie na wpisanych przedsiebiorców nowy podatek. czyli program "WPIS PLUS - łupanie po portfelu MINUS"
Wybitnie wkur...
6 lat temu
W bardzo wielu firmach jedna osoba zajmuje się płacami kadrami księgowością i innymi wszelkimi sprawami, czy naprawdę w w tym kraju trzeba zaorać ludzi?. W gąszczu nowych przepisów i wciąż dochodzących obowiązków do sprostania dla przedsiębiorcy kolejne i kolejne. Zero informacji w prasie i telewizji publicznej( jedynie cudowne osiągnięcia rządu i że opozycja jest be). Artykuł równie dobrze mógł pojawić się za tydzień ,że rząd zaczyna ścigać tych co się nie zajerestrowali . Naprawdę super. Dlaczego w innych krajach jak coś zaczyna obowiązywać jest czas na przystowanie i wyjaśnienia co i jak. W Polsce do każdego przepisu trzeba szkolenie wykupić !!!!!. A i po szkoleniach wszyscy bładzą ( patrz. RODO.