Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pieczątki w urzędach nadal niezastąpione

0
Podziel się:

Obecnie w placówkach administracji publicznej wystarczy złożyć oświadczenie zamiast przedkładania zaświadczeń. Nie oznacza to jednak, że zniknęły wszystkie okoliczności rodzące komplikacje.

Pieczątki w urzędach nadal niezastąpione
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od lipca w urzędach administracji publicznej wystarczy złożyć oświadczenie zamiast przedkładania zaświadczeń. Wszystko za sprawą ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że nie będzie komplikacji.

Dzięki ustawie przedsiębiorcy nie muszą już przedkładać w urzędach zaświadczeń dotyczących nadania numerów NIP, o wpisie do ewidencji gospodarczej i KRS, o dochodach oraz niezaleganiu z podatkami czy składkami ZUS - wystarczy, że złożą odpowiednie oświadczenie.

Najprawdopodobniej jednak przedsiębiorcom, mimo wprowadzenia nowych przepisów, wcale nie będzie się wiodło dużo lepiej. Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych - jak wskazuje sama nazwa - nie dotyczy bowiem instytucji komercyjnych. A właśnie do nich przedsiębiorcy muszą dostarczać gros zaświadczeń.

Firma chce się rozwijać i zaciągnąć kredyt? Banki w dalszym ciągu zażądają od niej zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami ZUS czy z podatkami oraz zaświadczeń o dochodach. Przedsiębiorca planuje kupić telefon komórkowy z abonamentem? Nie obejdzie się bez zaświadczenia o wpisie do ewidencji gospodarczej oraz o numerach NIP i REGON. Szykuje się duży kontrakt z nowym kontrahentem? Nie ma szans, by ten podjął się biznesowej współpracy, jeśli nie dostarczymy mu potwierdzenia wpisu do KRS i zaświadczeń ze skarbówki, dzięki którym przekona się, że nasza firma jest tą, za którą się podaje i jest wiarygodna finansowo.

Ustawa, która weszła 1 lipca w życie to krok w dobrym kierunku. W codziennym życiu przedsiębiorcy potrzebne są jednak przede wszystkim zaświadczenia z urzędów, a nie do urzędów. Zatem pieczątki w dalszym ciągu będą święcić triumfy.

Większe ułatwienia dla przedsiębiorców może za to przynieść inna ustawa, która obowiązuje od 1 lipca, nowelizująca przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki niej będzie możliwe między innymi założenie firmy przez internet. Potrzeba jednak czasu, by ocenić, czy nowe rozwiązania będą rzeczywiście przełomowe i czy nie okażą się takim rozczarowaniem jak rządowe jedno okienko.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/mniej;zaswiadczen;i;rejestracja;firmy;w;sieci,12,0,863500.html) Mniej zaświadczeń i rejestracja firmy w sieci Od dziś zaczyna obowiązywać ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych, która m.in. likwiduje ponad 200 zaświadczeń. Ma przynieść 6 mld zł oszczędności rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t91696.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rybinski;rzad;zrobil;krok;w;dobra;strone,19,0,815891.html) Rybiński: Rząd zrobił krok w dobrą stronę Ustawa deregulacyjna między innymi zastępuje szereg zaświadczeń, odpisów i wypisów oświadczeniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t25636.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/przedsiebiorcy;nie;widza;szans;na;zmniejszenie;biurokracji,29,0,811805.html) Przedsiębiorcy nie widzą szans na zmniejszenie biurokracji Biurokracja jest obecnie większa niż kilka lat temu - uważa 71 proc. pracowników małych i średnich przedsiębiorstw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)